سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / فرزند پروری / بهترین شیوه فرزندپروری

بهترین شیوه فرزندپروری

بهترین شیوه فرزند پروری

برای توضیح این که کدام شیوه، بهترین شیوه فرزندپروری است ابتدا باید به این نکته توجه کرد که سلامت روان فرزندان رابطه مستقیم با شیوه و نحوه ارتباط والدین با فرزندان دارد.

شیوه های فرزند پروری به 4 دسته تقسیم می شود که به این قرار هستند:

خانواده های مقتدر :

والدین در این نوع خانواده ، پیوسته به کودکان خود توجه و دقت دارند و مرتباً آنها را مورد پالایش قرار داده و ارتباط کلامی و عاطفی بسیار مناسبی با فرزندان خود دارند ، آنها را به استقلال و استدلال و تعقل گرایی احترام مسئولیت پذیری ، همکاری و مشارکت تشویق و حمایت می کنند ، در این خانواده محبت ، آرامش و امنیت کاملاً برقرار است ، افراد حق اظهار نظر دارند و در رابطه با مسایل مختلف مشورت و در تصمیمات و اجرای آن مشارکت کافی دارند و نیز شخصیت کودک مورد احترام بوده و فقط رفتار اوست که مورد نکوهش قرار خواهد گرفت نه شخصیت او.

خانواده های سهل گیر:

والدین در این نوع خانواده سخت وظیفه شناس و متعهد به تمامی امور کودک خود هستند و البته در راستای راحتی و آسایش و تن پروری کودک ، هیچ گونه کنترلی روی کودک نداشته و در مقابل کودک از هر نظر آسان می گیرند.

مشارکت ، همکاری ، تعهد ، احساس مسئولیت ، عواطف ، خلاقیت و ابتکار، تلاش و تجربه ، اعتماد به نفس و اتکاء به خود در این خانواده به کودک القاء و آموزش داده نمیشود . بی نظمی در این خانواده حکمفرماست و هیچ قانونمندی دیده نمی شود ، خودخواهی ، خودمختاری و بی هدفی در اعضای این خانواده دیده می شود و در مجموع والدین الگو و مرجع مناسبی جهت رشد و پرورش کودک نخواهند بود .

خانواده های سخت گیر و مستبد:

در این نوع خانواده سخت گیری مبنای هر کاریست و نیز یک والد به طور معمول بر والد دیگر مسلط بوده و استبداد به خرج می دهد ، طوری که حس همکاری ، صمیمیت و مشارکت وجود نداشته و حرف و خواست خود را با زور و فشار بر کرسی می نشاند و در غیر اینصورت بحث و جدل ، تنش و گاهی درگیری های فیزیکی در این خانواده ها مشاهده می شود . ترس و وحشت ،نا امنی و گاه بد دهانی در این نوع خانواده حکمفرماست .

مسئولیت پذیری معنایی متفاوت و دگرگون دارد به این معنا که یک والد زورگویی کرده و باقی افراد با ید اطاعت کنند در غیر اینصورت بحث و مجادله یا درگیری فیزیکی رخ خواهد داد اطاعت امر یا مسئولیت پذیری بدون استدلال ، عزت نفسی به دنبال نخواهد داشت و از اعتماد به نفس آثاری دیده نخواهد شد ، حس همکاری و مشارکت بی معنا و صمیمیت و روابط عاطفی وجود بسیار ضعیفی از خود نشان می دهد .

خانواده های طرد کننده یا از هم پاشیده :

والدین این نوع خانواده ها نسبت به هم و نیز فرزندان نادیده انگار ، غافل و طرد کننده هستند . به هیچ وجه احساس مسئولیت و تعهد نکرده و هیچ کنترلی بر رفتار فرزندانشان ندارند . اعضاء این خانواده خود مختار، بی قید و بند به اصول و روابط خانواده و کاملا مشغول کار خود هستند ، از امور هم بی خبرند و گاه با سلام و خداحافظی و احوالپرسی بیگانه اند . در واقع همه با هم همخوانه اند . اگر از والدین این خانواده بپرسید فرزندت کجاست ؟ در پاسخ اظهار بی اطلاعی میکنند و می گویند : شاید در کوچه ، شاید پشت بام ، شاید خانه همسایه ، نمی دانم بالاخره که بر می گردد.

با توجه به هریک از این شیوه های فرزند پروری ویژگی های رفتاری متفاوتی در فرزندان به وجود می آید که به شرح زیر می باشند:

1 . ویژگی فرزندان در خانواده های مقتدر:

1 .متکی به خود همراه با عزت نفس و اعتماد به نفس 2. احساس استقلال و نیز تلاش برای آن 3 . خلق و خوی آرام و مناسب 4 . رفتار اجتماعی شایسته 5 . خلاق و مبتکر 6 . صمیمیت و حس 7 . همکاری و مشارکت 8 .متعهد و مسئولیت پذیر

2 . ویژگی فرزندان در خانواده های سهل گیر:

1 .بی تعهد و بی مسئولیت 2 . مشارکت و همکاری و صمیمیت امری ناشناخته است 3 .لوس ، گستاخ و سرکش 4 .خلق و خوی تکانشی و رفتار ناشایسته اجتماعی 5 .خود مختار، بی نظم و بی هدف و اغلب افسرده و تنبل 6 .به والدین خود اغلب احترام نمی گذارند 7 .همیشه در کمین آسیب های اجتماعی قرار دارند

3 . ویژگی فرزندان در خانواده های سخت گیر:

1 .تحریک پذیر با خلق و خوی بی ثبات 2 .بروز رفتارهای متعارض و تکانشی 3 .عدم رشد عاطفی ، اخلاقی و اجتماعی شایسته 4 .عدم عزت نفس و اعتماد به نفس ، حس حقارت 5 .فقدان توانایی تصمیم گیری و نیز احساس مسئولیت با انگیزه درونی 6 .حس استقلال نداشته ، ترسو و کم جرأت هستند 7 .انواع مهارتهای کلامی ، رفتاری ، عاطفی و اجتماعی در سطح خیلی پایین قرار دارد

4 . ویژگی فرزندان در خانواده های طرد کننده یا از هم پاشیده:

1 .بدون لیاقت های اجتماعی 2. لوس ، پرتوقع ، طغیانگر و بی تربیت 3 .بی دقت و بی مسئولیت 4 .عدم حس مشارکت ، صمیمیت یا همکاری 5 .رفتار تکانشی، نا متعادل و پرخاشگر 6 .تک رو 7 . عدم رشد عاطفی و اجتماعی 8 . ر معرض شدید آسیب و انحرافات اجتماعی قرار دارند 9 .در اغلب موارد در آینده شغل های خلاف قانون و نامناسبی را پیدا خواهد کرد

بهترین شیوه فرزند پروری ارتباط مستقیم با دانش والدین از مهارت های فرزند پروری دارد که به چند مورد را نام خواهیم برد.

آشنایی والدین با مراحل رشدی کودکان و نوجوانان

آشنایی با مشکلات رفتاری نوجوانان، چگونگی شکل گیری و تداوم آن

چگونگی برقراری تعامل مثبت با کودکان و نوجوانان

چگونگی و نحوه دستور دادن به کودکان و نوجوانان

تکنیک های پاداش دهی مستقیم و بکارگیری پیامدهای مثبت

چگونگی حذف و کاهش رفتارهای منفی کودکان و نوجوانان

برقراری ارتباط مؤثر

مدیریت خشم

تصمیم گیری و حل مسئله کارآمد.

در ادامه مطالب به این مهارت ها به طور جامع پرداخته خواهد شد.

هادی زند کارشناس ارشد روان شناسی.

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *