یکشنبه , آگوست 7 2022
خانه / فرزند پروری / نیازهای مهم در کودک کدامند؟ (قسمت اول)

نیازهای مهم در کودک کدامند؟ (قسمت اول)

نیازهای مهم کودک کدامند و چطور می شود این نیاز ها را شناخت و در جهت برآورد کردن درست این نیاز ها قدم برداشت، در مطلب سعی خواهد شد به این سوالات پاسخ داده شود.

بازی کودک

بازی کردن

بازی کردن از ضروریات زندگی و رشد کودک است و در سایه آن کودک به اخلاقیات اجتماعی، آداب معاشرت، قوانین و مقررات اجتماعی، سنت ها و رسوم آشنا می شود. کودک از بازی درس زندگی می آموزد از آن بابت که در می یابد زندگی همیشه موفقیت و پیروزی نیست بلکه گاهی هم شکست حضور دارد پس باید آماده پذیرش آن شد.

بازی باید سازنده و از انواعی باشد که روح و فکر او را تقویت کند و دستها، چشمها و دیگر اعضا را مهارت بخشد، به کودک راه و رسم زندگی بیاموزد، اخلاق و آداب یاد دهد، انظباط بیاموزد، راه روابط با افراد را بر اساس معیار های ارزنده یاد دهد، بر این اساس هر بازی باید توام با اهداف و همراه با فنونی به کودک آموخته شود و از آنچه بی فایده و یا موجب انحرافاتی است جلوگیری به عمل آید.

نیاز به استقلال

نیاز به استقلال

کودک از حدود 15 ماهگی می خواهد مستقل باشد، خودش غذا بخورد، خودش قاشق را در استکان بگذارد و خود لیوان کوچک آب را در دست گیرد و بنوشد. این کار نشانه رشد فکری اوست و گواه این است که او می کوشد روی پای خود به ایستد و به خود متکی باشد. رعایت استقلال او هیچ مشکلی ندارد مادام که از این راه زیانی متوجه او نشود.

از سوی دیگر باید متوجه بود که این استقلال موجب طغیان نگردد و زمینه را برای استثمار دیگران و اسیر پنداشتن غیر فراهم نسازد. چه خوب است رعایت آن استقلالی که در مرز مقررات و قوانین باشد، نه کسی را ناراحت و متضرر کند.

نیاز به دیده شدن در کودک

نیاز به دیده شدن

کودک می خواهد چون بزرگسالان در محافل و نزد دیگران خودی نشان دهد و لیاقت ها و شگفتی های خود را عرضه کند. بسیاری از سر وصدا ها، داد و فریاد ها و حتی لوس بازی های کودک مربوط به نیاز دیده شدن است. اگر به کودکان توجه لازم داده نشود، کودک حس می کند که وجودش نا شناخته مانده و پذیرش شده نیست. والدین می بایست در هر جلسه ای و جمعیتی او را به حساب آورند و به بازیش گیرند و این نیاز او را ضمن برطرف کردن تعادل ببخشند.

دیده شدن ها تا حدودی که موجب بروز شخصیت شود و او را آنچنان که هست معرفی کند خوب است ولی وقتی از اندازه گذشت بصورت یک اختلال شخصیتی در می آید و باید از آن جلوگیری کرد.

مسافرت کودک

نیاز به مسافرت

کودک نیازمند است که با پدیده های محیط خارج از خانه و شهر خود آشنا شود. مردم و اجتماعات گوناگون، طرز کار آنها، آداب و رسوم آنها، پدیده های متفاوتی را در شهر ها و کشورهای دیگر را ببیند. این دیدار و بررسی دیده او را نسبت به جهان وسعت می بخشد و او را با دنیای وسیعتری آشنا می کند. اطلاعات او زیاد می شود و از تعصبات و قضاوت های بی جا پرهیز خواهد کرد.

تعطیلات سالانه و هفتگی فرصت مناسبی برای مسافرت هاست، که در سایه آن ضمن آرامش بخشی برای خودتان تجاربی گران مایه برای فرزندان شما به وجود می آید.

این مطلب همچنان ادامه دارد……….

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

یک نظر

  1. شما خودتون روانشناس هستین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *