چهارشنبه , اردیبهشت ۴ ۱۳۹۸
خانه / مجله / پیروزی و شکست واقعی چیست؟

پیروزی و شکست واقعی چیست؟

اگر در یک مسابقه تنیس شکست بخورید، چه از دست داده اید؟ البته که هیچ چیز. صرفا توپ را از روی تور به نحوه درست رد نکرده و یا آنرا به خارج از یک محوطه ی معین فرستاده اید و حریف شما این کار را بهتر انجام داده است. ولی واقعا تعجب آور است اگر بدانید اکثر افراد چنانچه بازی را ببازند دیگر آنرا لذت بخش نمی دانند.

پیروزی و شکست

تاکید فوق العاده ای که ما در فرهنگ خود بر روی مسئله پیروزی در ورزش و بازی ها گذاشته ایم برای ما بسیار می تواند هزینه بر باشد و در انتها هم لذتی که باید از آن ببریم به وجود نمی آید. این شیوه حتی در رقابت های کاری نیز سرایت کرده و هر کسی به دنبال برد خود است و هرگز سعی به همکاری ها نمی رود و نفع شخصی را به نفع گروهی ترجیح می دهیم.

باید دید معنای پیروزی چیست؟

سریعتر دویدن، توپ را به فاصله ی دورتری پرتاب کردن، آشنا بودن به مهارت های بیشتر، خوب در نهایت نتیجه چیست؟ این سوالی است که در تعریف پیروزی باید از خود بپرسید، هدف از ورزش چیست؟ لذت بردن، به بدن خود توجه کردن، در گروه بودن و پذیرش در گروه، پیدا کردن هویت در گروه، تعلق پیدا کردن به گروه این ها همگی هدف از ورزش و زندگی کردن است.

لبخند ورزش

اما متاسفانه ما زندگی کردن و لذت بردن را برای فرد خود می خواهیم و متوجه این مورد نیستیم که با گروه و برای گروه کار کردن خود را در گروه حل کردن و از منیت ها کاستن است که حتی برای فرد و خودمان بیشتر سود آوری دارد هم از نظر مادی و هم از نظر روانی.

واضح است که پیروزی در یک بازی و یا در یک پروژه بسیار مطلوب و مطبوع تر از باخت در آن می باشد. ولی چنانچه برای آنکه خود را نشان و موجودیت خود را ثابت کنید الزاما احتیاج به پیروزی دارید، بدانید که طرز فکر سالم و لازم نسبت به پیروزی و شکست را اشتباه گرفته اید.

بنابراین

در صورتیکه اهمیت بازی به جای آنکه واقعا اسم آن بازی و تفریح باشد، مهم تر از زندگی شما جلوه نماید، و شما خود را پس از آن عصبانی و افسرده بیابید، در واقع خود بازیچه این بازی شده اید. و جالب تر اینکه هر قدر کمتر تاکید بر روی پیروزی بگذارید، احتمال پیروزی تان بیشتر خواهد شد.

نکته 

طرز فکر اشتباهی که در فرهنگ ما به وجود آمده این است که برای پیروزی و موفقیت باید جنگید و فردی یا گروهی را شکست تا سعادت واقعی نسیب مان گردد. در واقع این یک نوع بیماری است که فرهنگ ما دچار آن شده است. م بارها از اخبار شنیده اید که مربیانی به بازیکنان خود دارو های غیر مجاز داده اند تا برنده شوند. یا با ورزشکاران جوانی مواجه شده اید که مورد انتقاد سخت و شدید مربیان و هم بازی ها و حتی تماشاچیان شده اند، چون ضربه ای که باید درست زده می شد چند سانتیمتر آن طرف تر زده شده است.

تماشاگران

مگر غیر این است که انسان به دنیا می آید که در این جهان کامل تر شود و به خود شناسی برسد و جامعه خود را بهتر از آن که تحویل گرفته تحویل دهد؟ پس پیروزی و موفقیت باید لذت بخش باشد و این لذت بخش بودن موفقیت را باید به اشتراک گذاشت تا سعادت و خوشبختی را بیشتر بدست آورده، حتی بیشتر از آن که به صورت فردی آن را تجربه کرد.

در نهایت 

به طور خلاصه می خواهم بگویم وقتی کل جامعه احساس خوشبختی داشته باشد، ما نیز از زندگی در آن جامعه بیشتر لذت خواهیم برد چه برنده باشیم و چه بازنده.

نویسنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *