یکشنبه , فروردین ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / پاسخ سوال شما / توانایی های ذهن

توانایی های ذهن

توانایی های ذهن

ذهن انسان بسیار قوی است و احتمالا داستان های زیادی در این رابطه که توانایی ها ذهن به چه میزان است مطالب زیادی را شنیده یا خوانده باشید که در این متن به مثالهایی خواهیم پرداخت.

Daily-Brain-Exercises-for-a-Healthy-Mind-and-Life

برای من اتفاقی افتاد که این موضوع نیز به من هم ثابت شد، من به عنوان روانشناس در یک مطب ترک اعتیاد کار می کردم و به عنوان مشاوره اعتیاد در حال خدمت به دوستان معتاد بودم. روزی یکی از مراجعان ما به مطب آمد ناراحتی و اعتراض داشت که شما در داروهای خود آب میریزید!

این برای ما غیر قابل قبول بود و بیشتر سعی داشتیم توضیح بدهیم که فرآینده کار ما چگونه است اما این مراجع کننده ما چندان مایل به شنیدن نبود و به شدت اعتراض خود می افزود، در این بین همگی همکاران جمع شده بودنند و هرکسی نظری می داد در این حین تماسی با مراجع کننده معترض گرفته شد، همسر ایشان بود و اعتراف کرد که برای این که همسرش زودتر از بیماری اعتیاد خارج شود هر چند وقت یک بار به دور از چشم او کمی آب اضافه می کرده و مقداری از دارو را کم.

مقدار دارو به حدی رسیده بود که بین مصرف و مصرف نکردن آن هیچ معنای خاصی وجود نداشت. زمانی که این فرد متوجه شود ناگهان تمامی نشانه های خماری در وی ظاهر و این غیر ممکن بود چون این فرد زمان زیادی دیگر مصرف کننده جدی نبود و مقدار داروی ایشان بسیار ناچیز بود. اما چطور ممکن است یک خبر او را خمار کند؟ این یکی از توانایی های ذهنی است البته در جنبه منفی آن، باور به این که مواد به مصرف کننده نرسیده و باید مواد را به بدن برساند، وی باور داشت هنوز مصرف کننده است در حالی که دیگر وابستگی به مواد نداشت.

یک خاطره

یکی دوستان خانوادگی ما که مرد بسیار دوست داشتی نیز هست از دوران جوانی خود داستانی را برایم تعریف کرد که مربوط به قدرت ذهن است و من آن را برای شما نقل می کنم: روزی در یک ماموریت برای ساختن دکل های برق همکاری همراه آنها می شود که برای بار اول در این ماموریت شرکت می کرده و باقی همکاران برای شوخی با وی از خوراکی های در رستوران شروع بد گفتن می کنند و هر کدام شکم خود را می گیرند، در نهایت این فرد شب به بیمارستان منتقل می شود و تشخیص پزشک مصمومیت شدید است!!! اما هچ کدام همکاران دیگر که همراه هم در رستوران بودن مریض نشدنند. این نیز یک باور بود به این که حتما مشکلی پیش خواهد آمد و من خوراکی بدی خوردم و باید مریض شوم.

عکس-کاور-ذهن-برتر

داستان بعدی 

در رابطه با فردی است که به شکل قاچاق وارد واگنی در قطار می شود بعد از حرکت متوجه می شود که وارد یخچال شده است. در انتهای سفر جسد وی را از قطار بیرون می آورند و پزشک تشخیص سرمازدگی شدید می دهد در صورتی که یخچال اصلا روشن نشده بوده است. این هم یک باور منفی دیگر که موجب مرگ شود.

حال مثالی مثبت

در جنگ جهانی دوم در شکنجه گاه های نازی افرادی که شکنجه می شدن تصمیم می گیرند در زمانی که شکنجه شروع می شود روح خود را به جایی بهتر بفرستن و فقط جسم در زندان باشد. در این بین افراد زیادی در انتها می گفتن که درد های شکنجه برای آنها قابل تحمل تر از قبل بوده است. این بسیار عجیب است و قابل تفکر که ذهن چه توانایی هایی دارد.

unnamed (1)

مثال مثبت دیگر

روزی در مترو بودم و مترو بسیار خلوت بود که ناگهان مترو به شدت شلوغ شد به حدی که سه صورت به صورت من چسبیده بود و فشار بسیار زیادی به قفسه سینه من می آمد و مترو نیز حرکت نمی کرد و زمانی که حرکت هم کرد بین راه ایستاد و فرآیند رسیدن به ایستگاه بعد حدود بیست دقیقه طول کشید. ناگهان به شدت حالم بد شد و فقط می خواستم از بین این فشار خود را رها کنم و به در برسم اما نمی شد و هر لحظه حالم بدتر میشود.

ناگهان یاد تکنیک های ذهن آگاهی افتادم چشمان خود را بستم و به ساحل فکر کردم و خود را در آنجا یافتم، در ساحل راه می رفتم با موج ها بازی می کردم اما ناگهان بوی بد دهان و زیر بغل آمد با خود فکر می کردم اینجا چرا بو می آید؟ چشمان خود را باز کردم و ناگهان در باز شد وجمعیت خالی شد.

داستان بعدی

درباره دختری است که به بیماری مهلکی مبتلا بود و روی تخت بیمارستان بستری بود پدر وی در کنار بالین وی بود. دختر به بیرون نگاه می کرده که درختی درحال برگ ریزان بود و پدر گفت زمانی که تمام برگ های این درخت بریزد من نیز خواهم مرد. پدر ناراحت شد و به فکر فرو رفت و تصمیمی گرفت و زمانی که دختر می خوابید بیرون می رفت و برگ ها را رنگ می کرد و آنها را میچسباند تا دختر امید خود را از دست ندهد.

unnamed

بله این یک کارتون بود که در دهه شصت پخش می شود. دختر بهار آمد و زنده ماند. در این داستان قصد داشتن که قدرت ذهن را نشان دهند.

درانتها امید به زندگی و داشتن روحیه می تواند بسیار کمک کننده باشد، پس نگذارید که خود و دیگران در شرایط بحرانی روحیه خود را از دست بدهند.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *