دوشنبه , بهمن ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / اعتیاد / اعتیاد در زنان

اعتیاد در زنان

اعتیاد در زنان یکی از مباحث مهم در اعتیاد است به دلیل نقش کلیدی زنان در خانواده، امیدواریم مطالب بیشتری نوشته شود تا آگاهی ها را در این زمینه بیشتر بشود.

زنان در گیر اعتیاد

زنان نیمی از جمعیت جامعه ما و همه جامعه جهانی را تشكیل می دهند

این حقیقت آماری در واقع و در عمل ، آن چنان كه باید در تمام زمینه های حیات اجتماعی انسانها تعمیم داده نشده است ؛ چرا كه علی رغم اعتراف رسمی به ضرورت وجودی حضور فعال زنان در تمام عرصه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی و سیاسی ، حقوق مسلم آنان در تمام زمینه های پیش گفته شده نادیده گرفته شده و می شود . البته زنان خود نیز برای استیفای این حق چندان تمایلی از خود نشان نمی دهند كه عوامل متعددی در شكل گیری چنین وضعیتی دخیل است .

نکته مهم اما در اینجاست

که سهم آنان از آسیب ها و ا نحرافات اجتماعی كاملاً بر عكس برخورداریشان از حقوق اولیه ، طبیعی ، انسانی و مدنی، بسیار بیش از سهم آنان مطابق باآن حقیقت آماری مذكور است .

به عبارتی زنان نخستین قربانیان بسیاری از آسیبها و انحرافات اجتماعی اند . در این میان اعتیاد اگر نه اولین و عمده ترین بلكه ، یكی از مهم ترین آنان است . هر جا كه پای اعتیاد به مواد مخدر باز می شود ، در صف نخست قربانیان آن زنان قرار دارند ، چرا كه بیشترین آسیبها از اعتیاد همسر ، پدر، فرزند ، برادر و حتی دوست و همكار به آنان وارد می شود .

در حال حاضر

با توجه به پیدایش و گسترش اعتیاد زنان ،مشكلات روانی، اجتماعی و پزشكی ناشی از آن ،به عنوان موانع درمان اعتیاد زنان تبدیل به مسئله شده است كه باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد . از جمله عوامل روانی عواملی نظیر عوامل ژنتیكی، روان شناختی، اجتماعی، برخی زنان را نسبت به اعتیاد از دیگر زنان آسیب پذیر تر می سازد ؛ وگرنه هیچ كس تصمیم نمی گیرد كه معتاد شود .

  • عوامل مهم اعتیاد در زنان

۱ نقش روابط نزدیك و صمیمی اعتیاد در زنان 

دختران و زنان مصرف كننده مواد مخدر و الكل از نوجوانی تا سالخوردگی تحت تاثیر روابط در زندگیشان قرار دارند . به نظر می رسد دختران نوجوان نسبت به فشار گروه همسالان در مقایسه با پسران ، آسیب پذیر تر باشند و ممكن است به منظور احساس پذیرفته شدن در گروه همسالان ، اعتیاد را تجربه كنند. اگر زنان معتاد و الكلی را با مردانی با همین ویژگی مقایسه کنیم ، احتمال این که زنان شریک یا دوست جنسی با همین ویژگی داشته باشند ، بیش تر است .

الف ) یك دوم یا یك سوم زنان معتاد با مردی كه معتاد است زندگی می كنند .

ب) زنان جوان معتاد اغلب توسط مردی مسن تر كه با او رابطه صمیمانه و نزدیك دارند با مواد مخدر آشنا شده اند.

ج) زنان معتاد به هروئین ، از طریق دوستی نزدیك كه با او ارتباط جنسی داشته اند و یا دوستی از جنس مخالف باهروئین آشنا شده اند .

د) زنان معتاد در مقایسه با مردان معتاد بیشتر احتمال دارد برای خرید هروئین پول در یافت كنند و حتی در مصرف مواد مورد حمایت قرار گیرند.

ه) زنان معتاد و تزریقی معمولاً با مردی كه مصرف تزریقی دارد روابط جنسی برقرار می كنند.

خانواده معتاد

این نتایج دارای معنای ضمنی مهمی در خصوص آسیب پذیری زنان به مواد است . در واقع زنان اغلب از طریق روابط نزدیك و صمیمانه با مواد مخدر و الكل آشنا شده اند كه این امر می تواند به طور بالقوه نتایج مصیبت باری برای سلامتی انها در برداشته باشد.

۲ خشونت و اعتیاد زنان 

خشونت می تواند فیزیكی یا جنسی باشد كه در بین غریبه ها و بیگانگان و دوست جنسی یا بین اعضای خانواده و دوستان اتفاق می افتد . به نظر می رسد كه گاهی خشونت و اعتیاد دو سویه یک پدیده هستند . تاریخچه اجحاف و قربانی شدن ممكن است یك عامل خطر آفرین برای ادامه قربانی شدن یك زن باشد .( مجموعه تحقیقات درباره زنان معتاد نشان می دهد كه زنان معتاد و الكلی نسبت به دیگر زنان میزان بیشتری از خشونت را تجربه و تحمل می كنند ، چزی حدود ۹۰ در صد بیش تر).

۳ عوامل روانی خطر زا

زنان معتاد در مقایسه با دیگر زنان ، مسائل و مشكلات روانی بیشتری دارند ، گر چه مشخص شده است كه اختلالات افسردگی یا اضطراب ، شایع ترین بیماری در نزد زنان معتاد به مواد است . مطالعات نشان داده است رفتارهای خودكشی، آسیب پذیری بالا ، عزت نفس پایین در زنان معتاد بسیار بیش تر از دیگران است حتی بسیاری از زنان گرفتار مشكلات بازگشت افسردگی (مزمن) می شوند.

۴ تاثیرروی بارداری زنان 

اكثر دارو های روان گردان و الكل به آسانی از جفت منتقل می شوند و می توانند تاثیری منفی بر رشد جنین بگذارند .

در حقیقت نتیجه استفاده زیاد مواد در دوران بارداری عبارت است از نتایج و پی آمد های منفی و بالقوه ای كه جنین را تهدید می كند . قرار گرفتن رحم در معرض دارو ها و موادی مانندالكل ، كوكائین ، امفتامین ، هروئین ، و نیكوتین …. با افزایش میزان سقط غیر عمدی و خود به خود جنین ، مرگ و میر پیش از زایمان ، تولد نارس نوزاد ، تولد نوزاد با وزن كم و مشكلات رفتاری و رشدی در كودكان مرتبط است .

۵ پدیده های اجتماعی 

مصرف مواد مخدر به طور منفی زنان و فرزندان و خانواده شان را تحت تاثیر قرار می دهد . ا نگ بی عفتی و بی بندو باری به زنان معتاد زده می شود . به آنان به چشم اهدافی مقبول و پذیرفتنی برای تهاجم جنسی نگریسته می شود .

اعتیاد در زنان اگر جدی گرفته نشود می تواند آسیب های جدی تری از اعتیاد مردان بر جامعه بگذارد. این پدیده نسل های آینده را نیز درگیر خود خواهد کرد و اگر به آن پرداخته نشود، اعتیاد در زنان را گسترش خواهد داد.

http://www.vistalife.ir

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

آیا آفتاب برای کودک ضروری است؟

کودک تشنه حرارت و نور هستند و باید از فواید آن استفاده کنند، اما چطور؟ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *