شنبه , آبان ۳ ۱۳۹۹
خانه / پاسخ سوال شما / وقتی همه پرخاشگر و عصبانی هستند

وقتی همه پرخاشگر و عصبانی هستند

وقتی همه پرخاشگر و عصبانی هستند باید چه کار کرد و چه نکرد اینها را باید آموخت تا زندگی را با لذت بیشتری گذراند

در اجتماعی زندگی می کنیم که مشکلات زیادی را در خود دارد و هر روز به تعداد آنها افزوده می شود. بله با این جمله کاملا موافق هستم و قبول دارم که تعداد آنها رو به افزایش است.
نکته ای که توجه ها را به خود جلب می نماید این است که با داشتن این همه پرخاشگری و عصبانیت چیزی درست شده؟ آیا کاری را عصبانیت و پرخاشگری پیش برده؟ آیا بغیر از دامن زدن به دشمنی داشته ای داشته؟

برای این که بتوانیم بر خشم و یا هر احساس ناخوشایند غلبه کنیم چند نکته اهمیت اساسی دارد که توضیح خواهیم داد:

۱ . نگذارید احساسات شما را کنترل کنند.

این شما باید باشید که احساسات خود را کنترل کنید. برای این که اول باید بدانید چه احساسی را تجربه می کنید و قتی تشخیص دهید درگیر چه احساسی هستید بهتر و موفق تر می توانید از انرژی این احساس استفاده کنید. چطور؟ ساده است هر احساسی بار انرژی زیادی را دارد که می توان از آن استفاده کرد برای مثال فرض کنید که کاری را به طور مشترک انجام می دهید که باید تا چند روز آینده به تمام برسد و دوستان شما به شکلی ناگهانی شما را با کلی کار تنها می گذارند در این زمان احتمالا بسیار عصبانی خواهید بود در این زمان اگر پرخاشگری کنید و تلفن را بردارید و به خدمت دوستان برسید اتفاقی نخواهد افتاد پس با این انرژی ارزشمند سعی کنید کار را به پایان برسانید.

۲ . احساسات را نباید نادیده گرفت.

احساساتی که نادیده گرفته می شود حال به هر دلیل انرژی موجود در خود را تخلیه نکرده و با اجتماع این احساسات ما تبدیل به بمبی آماده انفجار می شویم پس بهتر آن است که زمانی احساسات کوچک و قابل بیان هستند آنها را بیان کنیم و درباره آن صحبت کنیم تا مشکلات را غیر قابل حل نکنیم.

۳ . افکار دیگران را نخوانیم و قضاوت نکنیم.

مهم ترین قسمت این مقاله دقیقا همین جاست ما انسان ها قابلیت ذهن خوانی را نداریم اما این کار را انجام می دهیم. این اشتباه بزرگی است آنچه که ما برداشت می کنیم احتمال زیاد با آنچه که دیگران فکر می کنند یکی نخواهد بود و در بیشتر مواقع سوء تفاهم های زیادی را به وجود می آورد.

قضاوت کردن دیگران نیز در روابط بین فردی ما بسیار مخرب خواهد بود

قضاوت کردن کاری است که می تواند به شدت دیگران را اذیت کند و افراد را از شما فراری دهد. فردی که همیشه دیگران را قضاوت می کند به دیگرا احساس خطر را القا می کند و همیشه دوستان، فامیل، خانواده در حال فرار از وی هستند.
با توجه به احساسات و کنترل آنها می توان مشکلات را حل کرد و حتی اگر رفع نشوند ما نباید زمان با ارزشی را که تحت اختیار داریم از دست بدهیم با ناراحتی ها. پس اول در پی حل مشکلاتی که در خود داریم باشیم و در نهایت به فکر اجتماع باشیم.
هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی.

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *