سه‌شنبه , می 17 2022
خانه / مجله / بیهوشی و عوارض آن

بیهوشی و عوارض آن

دلیل ترس از هر چیزی ندانسته ها است. و بیهوشی و عوارض آن نیز به این دلیل شاید برای افرادی ترسناک و دلهره آور باشد که نمی دانند دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد بعد از بیهوشی .

با عرض سلام خدمت خوانندگان سایت ویستا لایف امروز با جناب آقای بابایی مصاحبه داریم که ایشان در حیطه بیهوشی فعال هستند و در این مصاحبه فرآیند بیهوشی عمومی در جراحی و عوارض آن تشریح شده است تا نگرانی هایی که در این رابطه وجود دارد رفع شود.

+سلام آقای بابایی عزیز از حضور شما در دفتر سایت خوشحال هستیم، امیدوارم با این مصاحبه به برخی شبه ها در این زمینه پاسخ داده شود

-سلام خدمت شما دوستان عزیز بخصوص جناب آقای زند مدیریت محترم سایت خوب ویستا لایف، خیلی خوشحالم که امروز در جمع شما هستم تا بتوانم اطلاعاتی هرچند اندک در خصوص فرآیند بیهوشی، عوارض آن و نگرش هایی بعضا اشتباه در این خصوص بپردازم.

+بیهوشی چه کاربرد هایی دارد؟

-امروزه بیهوشی به عنوان یک تخصص علاوه بر ایجاد بی دردی، بیهوشی یا بی حسی حین انواع جراحی کاربرد های بالینی گسترده ای از جمله لوله گذاری و حمایت راه هوایی به منظور کنترل تهویه در بیمارانی که دچار سرکوب تنفسی و یا فلج عضلات تنفسی شده اند، مراقبت های ویژه و سرویس های اداره درد های حاد و مزمن و… دارد.

+گروه بیهوشی چه وظایفی بر عهده دارد؟

-انجام فرآیند بیهوشی عمومی، بی حسی، بازگردانی هوشیاری و پایش بیمار قبل، حین و پس از جراحی بر عهده تیم بیهوشی می باشد.

+پیش از شروع بیهوشی چه روندی طی می شود؟

-در صورتی که جراحی غیر اورژانسی باشد، پیش از ورود بیمار به اتاق عمل معاینه فیزیکی، مصاحبه و آزمایشات لازم انجام میشود همچنین توصیه هایی به بیمار و بستگان وی می شود تا بیمار برای بیهوشی و جراحی آماده شود، به عنوان مثال، قطع مصرف دارو هایی چون وارفارین در مدت زمان معین پیش از جراحی، کنترل قند خون تا قبل از شزوع جراحی در بیماران دیابتی و… پیش از شروع جراحی بیمار مجددا ارزیابی می شود تا وضعیت فیزیکی وی کاملا مشخص شود و با توجه به نوع جراحی، مدت بیهوشی و وضعیت بیمار تکنیک مناسب بیهوشی انتخاب می شود.

+در جراحی های اورژانسی چطور؟

– در جراحی های اورژانسی به ارزیابی پیش از شروع جراحی بسنده می شود، چراکه تاخیر در شروع جراحی خطر ساز خواهد بود.

+در ادامه چه روندی طی می شود؟

-با انتقال به تخت جراحی، بیمار در وضعیت مناسب برای جراحی قرار میگیرد(غالبا) سپس فرآیند بیهوشی با استفاده از گاز های بیوشی، دارو های وریدی(آرام بخش ها، مخدر ها، شل کننده های عضلانی، القا کننده های بیهوشی و…) و یا ترکیبی از هر دو شروع می شود.

+بیهوشی چطور شروع می شود؟

-با استنشاق گاز و یا تزریق دارو ها بیمار به سرعت هوشیاری خود را از دست داده، پاسخ های عصبی خودکار و‌ تنفس از کار می افتد، بنابر این با اسفاده از ماسک و یا لوله گذاری داخل نای، بیمار صورت مکانیکی یا دستی تهویه می شود.

+پس از بیهوش شدن بیمار چه روندی طی می شود؟

-دارو های بیهوشی (گاز ها و دارو های وریدی) غالبا کوتاه اثر هستند، به همین دلیل بسته به مدت جراحی، بیمار باید دوز نگهدارنده دارو را به صورت مداوم یا متناوب دریافت کند تا هوشیاری و پاسخ های عصبی غیر ارادی بیمار حین جراحی باز نگردد. در حین جراحی وضعیت همودینامیک(فشار خون، اکسیژن رسانی و..) بیمار پایش میشود در صورت اختلال در هر یک، اقدامات لازم مانند تجویز دارو، سرم درمانی، تجویز خون و یا فرآورده های خونی، تغییر وضعیت بیمار و… انجام می شود.

+خاتمه بیهوشی چگونه است؟

-با نزدیک شدن به پایان جراحی دورز نگهدارنده دارو ها قطع می شود و سطح هوشیاری بیمار کم کم بالا می رود، تهویه از حالت مکانیکی خارج می شود و به صورت دستی انجام می شود و بیمار به تدریج شروع به تنفس می کند، در این زمان آنتاگونیست دارو های شل کننده عضلانی تجویز میشود تا اثر آن ها خنثی شود. با ثابت شدن وضعیت تنفسی لوله از نای خارج می شود و بیمار به بخش ریکاوری منتقل می شود.

+در ریکاوری چه اتفاقی می افتد؟

-بیمار تا زمان بازگشت هوشیاری به سطح مناسب بویژه از نظر تنفس و خونریزی تحت مراقبت قرار میگیرد، همچنین درد کنترل می شود. موارد متعددی چون نوع جراحی، مدت زمان بیهوشی، نوع بیهوشی، وضعیت بیمار و… در مدت زمان ریکاوری موثر هستند. با معاینه متخصص بیهوشی و تشخیص او بیمار به ICU جراحی و یا بخش جراحی منتقل می شود، همچنین گزارشات، دستورات و مراقبت های لازم در پرونده بیمار ثبت می شود.

+عوارض همراه بیهوشی چیست؟

-هر گونه درمان دارویی و مداخله پزشکی، در کنار اثرات مطلوب، اثرات نا مطلوب نیز به همراه دارد که البته قابل کنترل هستند، همچنین همه این عوارض در همه افراد بروز نخواهد کرد. در مورد بیهوشی عمومی، واکنش های حساسیتی به دارو‌های بیهوشی و ‌وارد شدن ترشحات به داخل ریه از جمله عوارض احتمالی می باشد. افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند فشارخون، نارسایی های قلبی و ریوی، ضایعات مغزی و… هستند پیامد های خاص خود را دارند. تهوع و استفراغ عمومی ترین پیامد ناشی از دارو های بیهوشی است که با توجه به استفاده از بهترین و بروز ترین دارو ها در سال های اخیر این بروز این عارضه بسیار کاهش پیدا کرده است.

+آیا این تفکر که بیهوشی در حافظه اختلال ایجاد می کند صحیح است؟

-برخی تصور می کنند که بیهوشی باعث اختلال در حافظه می شود، این نگرانی در مورد کودکان بسیار جدی تر است ولی تا کنون هیچ ‌منبع علمی از اختلال حافظه یا ضایعات مغزی به عنوان عارضه بیهوشی نام نبرده است، البته در مورد بزرگسالان ممکن است پس از بیهوشی فراموشی موقت ایجاد شود. از عوارض شایع دیگر می توان به گلو درد به بدلیل قرار گیری لوله تنفسی در نای که چند ساعت تا چند روز پس از جراحی باقی می ماند، لرز به دلیل سرد بودن اتاق عمل و دریافت سرم های سرد، گیجی و خارش به دنبال استفاده از مخدر ها، کمر درد و درد عضلانی به دلیل بی تحرکی به مدت طولانی و یا وضعیت نا مناسب اندام طی جراحی های طولانی و سر درد اشاره کرد

مصاحبه گر: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی. 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

2 نظر

  1. kheili jaleb bud mamanun

    • خواهش می کنم، امیدوارم استفاده لازم را برده باشید، در آینده نزدیک مطالب بیشتری از بیهوشی خواهید خواند. سهند بابایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *