پنج شنبه , تیر ۶ ۱۳۹۸
خانه / اعتیاد / آیا تمام اعتیادها بد هستند؟

آیا تمام اعتیادها بد هستند؟

آیا تمام اعتیادها بد هستند؟ مهم ترین موردی که اعتیاد از ما می گیرد چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید اول تعریف اعتیاد را برای شما بیان کنم: ((وابستگی)) بهترین تعریفی است که می توان کوتاه و کامل اعتیاد را بیان کند، اما آیا همگی وابستگی ها بد هستند؟

وابستگی به هر موردی می تواند هم بد باشد و هم خوب در واقع هیچ چیزی کامل خوب یا بد نیست.

اعتیاد به کار

اعتیاد به کار

فردی را در نظر بگیرید که شدیدا مشغول به کار است و ساعت های زیادی را به کار خود اختصاص می دهد. این فرد چه به دست می آورد و چه از دست می دهد؟ درآمد خوب، ثروت، جایگاه و مقام. اما چه از دست می دهد، دوستان، خانواده، زمانی برای لذت بردن از زندگی و فرصت های که قرار است با به اشتراک گذاشتن احساسات خود با خانواده بدست بیاورد.

اعتیاد به کار عوارض خاص خود را نیز دارد مثل خستگی بیش از حد، سردرد های ممتد و در نهایت تیک های ناشی از مشکلات عصبی و ……

بیشتر افرادی که اعتیاد به کار دارند در واقع کمال گرا هستند. این مبحث احتیاج به توضیحات کامل تری دارد که در متن های بعدی به آن پرداخته خواهد شد.

اعتیاد به ورزش

اعتیاد به ورزش

برای افرادی ورزش کردن یعنی دور شدن از استرس و اضطراب و ورزش کردن زیاد ایجاد آزاد سازی انواع هورمون های می شود که ایجاد نشاط و آرامش می کند، مشابه آن موردی که در مصرف مواد است. حال این اعتیاد خوب است یا بد؟ در واقع ورزش کردن خوب است، اما ورزش کردن با این شدت به بدن آسیب رسانده و فرد را از زندگی طبیعی داشتن به دور می دارد. عوارض ورزش شدید به این قرار است: خستگی شدید به جای سرزندگی، افسردگی، گرفتگی اعضلات، صدمات ورزش شدید.

اعتیاد به عشق

اعتیاد به عشق

افرادی در اجتماع وجود دارند که اعتیاد به عاشق شدن دارند.این گونه افراد در واقع از عاشق شدن برای کم تر کردن استرس های محیطی و اضطراب استفاده می کنند و سعی دارند آرامش بیشتری در زندگی داشته باشند. بازهم مثل مثال های قبل این اعتیاد خوبی ها و بدی هایی دارد خوبی آن کم است به دلیل این که آرامش ایجاد شده از عشق به دلیل این که انتخاب های این افراد با عجله و شتاب زده است، در اکثر موارد برای آنها استرس های بیشتری به ارمغان می آورد.

در واقع هر موردی یا چیزی می تواند تبدیل به اعتیاد شود و دلیل آن افراط بیش از اندازه است. تنها درمان برای افراط نیز فقط و فقط تعادل داشتن است. اما تعادل داشتن را باید یاد گرفت و یادگیری آن یک نکته مهم در خود دارد و آن این است که شما باید در هر کاری ثبات و نظم داشته باشید. در واقع اولین و مهم تری موردی که اعتیاد از ما می گیرد نظم است.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

 

 

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

جوانان و مواد مخدر0

جوانان و مواد مخدر

جوانان و مواد مخدر مسئله ای است که ذهن بسیاری از خانواده ها را درگیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *