یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸

تنبیه کودک

تنبیه یک روش تربیتی نیست.

در واقع تنبیه بدنی روشی است برای انتقال پرخاشگری و خشونت . این عمل موجب چرخه معیوب و تکرار شوند خواهد شد و کسانی که مورد تنبیه قرار می گیرند این شیوه را نه فقط در خانه و خانواده خود پیاده خواهند کرد بلکه این سبکی خواهد شد برای زندگی آنها در مقابل مشکلات و عدم توافقات آنها با افراد در اجتماع.

تنبیه کودک

اگر می خواهید بدانید

که چه تعداد افراد دچار این چرخه معیوب هستند فقط کافی است افرادی را در جامعه پیدا کنید که در حال پرخاشگری و خشونت هستند، با شما موافق هستم تعداد آنها کم نیست.

این را باید بدانیم که کودکان ما آینده ما هستند و از ما الگو می گیرند پس اگر می خواهیم که جامعه عاری از خشونت و پرخاشگری باشد سعی کنیم الگوی مناسبی برای کودکان خود باشیم.

بهترین روش هایی که می تواند در تربیت کودک شما موثر تر باشد را نام می برم

۱ . محدود کرد یا گرفتن آنچه که کودک دوست دارد در زمانی که اشتباه یا کار نادرستی را انجام داده. این محدود کردن باید از قبل به کودک توضیح داده بشود.

۲ . در تصمیم هایی که گرفتید برای محدود کردن قاطع باشید. نکته قبل از شروع محدودیت ها باید والدین هماهنگ باشند و نباید یکی ببخشد و دیگری فشار را بیشتر کند.

۳ . آموزش و گفتگو. کودکان ما با خیلی از مسائل آشنا نیستند و شناخت های آنها بسیار محدود است. پس بهتر است به جای ایراد گرفتن یا بد رفتاری با آنها، آموزش های لازم داده شود و آن هم در محیطی آرام و دوست داشتنی.

۴ . توجه و تشویق. کودکان احتیاج به توجه و تشویق دارند. این مهم فقط می تواند با گفتار باشد اما دقت کنید از چه جملاتی استفاده می کنید. اگر قرار باشد که برای کودک خود کادوی بخرید این نکته را مورد توجه قرار دهید که این کادو دادن ها تبدیل به توقع در کودک نشود. اگر کادو دادن تبدیل به کاری همیشگی شود کودک هم اگر روزی کادوی نباشد باز کار اشتباه را انجام خواهد داد. قصد از دادن کادو شرطی شدن کودک نیست.

برای آموزش ها بیشتر در تربیت کودک پیشنهاد می کنم که به مقالات فرزند پروی ما سر بزنید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسیhttp://www.vistalife.ir

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

بی اشتهایی در کودکان123

چگونه با بی اشتهایی در کودکان مقابله کنیم؟

بعضی اوقات می بینیم که کودک مثل معمول خوراک خود را با اشتها نمی خورد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *