یکشنبه , اردیبهشت ۲ ۱۳۹۷
خانه / مشاوره / کودکان و اضطراب (مصاحبه با خانم یوسفی)

کودکان و اضطراب (مصاحبه با خانم یوسفی)

با عرض سلام خدمت خوانندگان سایت ویستا لایف، امروز درخدمت خانم یوسفی هستیم با موضوع کودکان و اضطراب ، امید است که استفاده لازم را ببرید.
چه تفاوتی در اضطراب و افسردگی در کودک و بزرگ سال وجود دارد؟

به نظرم بهتره كه اول كمي از اضطراب و افسردگي در بزرگسالي صحبت كنم و سپس تفاوت آنها رو با دوران كودكي بگم اضطراب در بزرگسالان معمولاً به صورت اضطراب فراگير ،وحشت زدگي و انواع ديگر كه اين اختلال عموماً خودش رو با تغييرات واضح فيزيولوژيكي نشون ميده مثل لرزش صدا، لرزش دستان، خشك شدن دهان پرش افكار، افسردگي و اضطراب هر دو اختلالاتي هستند كه ميتونن زمينه ي ژنتيكي داشته باشند و پس از گرفتن محرك ناخوشايند خودشون رو بروز بدن كه اين دو اختلال طيف وسيعي از انواع و دلايل رو شامل ميشوند كه در مدت زمان نسبتاً مشخصي نشان داده ميشوند توسط رفتارهايی مثل خواب آلودگي،بي انگيزه بودن و . . .
بیماری افسردگی یا داشتن اضطراب در کودک و بزرگ سال متفاوت از هم هستند این تفاوت در شیوه بروز است که ماهیت خود رو نشان می دهد مثل این که افسردگی در بزرگ سال با خواب های طولانی نشان داده بشود اما افسردگی کودک احتمال زیاد با شیوه ای از بد رفتاری و پرخاشگری نشان داده می شود و خانواده باید دقت خود را در این گونه رفتار ها بیشتر کند.
چگونه اضطراب را در کودک خود تشخیص دهیم؟

دیده شدن اضطراب و تشخیص سریع آن از نکاتی هستند که احتیاج به دقت و درک درست از کودک و مراحل رشد دارد، و بهتر است در صورت احساس بر بد بودن رفتار کودک و متفاوت بودن آن به روان شناس مراجعه کرد.
اما نشانه هایی وجود دارند که به اختصار توضیح می دهم:
احساس خستگی، عصبی بودن و بی‌قراری، ترس و نگرانی، بی خوابی يا بدخوابی، تپش قلب و تنفس نامنظم و سريع، عرق کردن، سردرد و سرگیجه، مشکل در تمرکز و حافظه، لرزش يا پرش عضلات، تکرر ادرار. البته باید ذکر کرد که داشتن یکی از این نشانه ها نشان دهند مشکل نیست اما باید والدین را به توجه بیشتر وا دارد.

با کودک مضطرب چگونه برخورد کنیم و راه از بین بردن اضطراب چیست؟

يكي از مسيرهاي خيلي موفق در درمان كودك بازي درماني است. كه با اعمال و طراحي بازي هايي فضاي كودك رو تغيير ميده و اين تغيير كاملاً به صورت مثبت منجر به كاهش اضطراب و افسردگي مي شود.
بازي درمانگر با تكنيك هاي ويژه بايد هم بازي ها رو به مادر آموزش بدهد و هم با كمك خانواده درمانگرها و تخصصين واجد شرايط در حوزه ي تربيت كودك مسير صحيح رو به والدين نشان دهد براي مثال كودك وقتي شاهد بحث و جدل پدر و مادر است و اين مابين قهر و رفتن مادر رو ديده چنان آسيبي ميبيند كه به احتمال زياد هيچ يك از والدين قادر به درك و تغيير آن نبوده و نيستند و اين آگاهي رو قطعاً درمانگري حاذق ميتواند انتقال دهد.
و در آخر بیان این نکته مهم است که با در نظر گرفتن امنيت محيطي و رفتاري از به وجود آمدن اين قبيل مشكلات روحي و رواني ميتوان جلوگيري كرد.
بهترین راهکار ازنظر شما برای تربیت صحیح کودک چیست؟ واقعیت این است که بهترین روش، اصلاح رفتارهای نا کارآمد خودمان در رابطه با شیوه تربیت با کودک است. ما به عنوان والدین باید مشکلات خود را حل کرده باشیم تا بتوانیم تربیت درست را با محبت و در کمال آرامش یاد دهیم. این تصحیح کردن و توجه کردن به خود می تواند قدم اول در بزرگ کردن کودکان موفق در آینده باشد.

http://vistalife.ir

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

تک فرزند

تک فرزند و مشکلات آن

کودکانی که تک فرزند هستند در واقع خیلی زود تر از دیگر کودکان وارد دنیای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *