شنبه , سپتامبر 23 2023
خانه / پاسخ سوال شما / فرزند طلاق

فرزند طلاق

آیا پدر و مادر شما نیز طلاق گرفته اند؟ اگر جواب بله است باید بگوییم، شما تنها نیستید، به گفته سازمان بهزیستی در هر ساعت 21 جدایی صورت می گیرد. این آمار بسیار زیاد است و جای تاسف خوردن نیز دارد.

طلاق

طلاق چیست؟

طلاق در واقع جدایی همسر از همسر است و در نهایت از بین رفتن یکی از مهم ترین نهادهای اجتماع یعنی خانواده. این مشکل به نظر ساده می رسد ولی بسیار برای زن و شوهر سخت است و از آن سختر برای فرزندان. در واقع والدین برای خود به تنهایی تصمیم نمی گیرد و از تصمیم آنها افراد متفاوتی، تحت تاثیر قرار می گیرند.

از تجربه خود در مشاوره به فرزندان طلاق برای شما مثالی را می آورم: فردی 60 ساله به مطب آمد و در جمله اول بیان کرد که من فرزند طلاق هستم! توجه کنید فرد 60 ساله!!!! ببینید که یک فرد بعد از گذشت این همه سال هنوز هم نتوانسته با این مشکل کنار بیاید و قبول کند که این اتفاق افتاده است.

تعداد بسیار زیادی از کودکان و نوجوانان دوست ندارند والدینشان طلاق بگیرند و رفتار و احساسات متفاوتی از خود بروز می دهند. اما بچه های نیز وجود دارند که از جدایی والدین خود خوشحال نیز می شوند و در واقع احساس آرامش به زندگی آنها بر خواهد گشت. این گونه کودکان به هیچ عنوان بی احساس نیستند و در واقع زندگی بدون درگیری را می خواهند و حتی حق آنها نیز هست.

این نکته را باید مورد توجه داشته باشید که طلاق یک اصل مهم را تغییر نمی دهد و آن این است که طلاق پدر و مادر شما را از والدین شما بودن دور نمی کند و هر کدام جایگاه خود را حفظ می کنند اما فقط در کنار هم نیستند.

طلاق 1

 

در جدایی والدین، شما مقصر نیستید

این را بدانید شما مقصر طلاق والدین تان نیستید. جدایی مشکلی است که بین آن دو نفر پیش آمده است و نه به خاطر کار یا رفتار های شما. تعداد زیادی از والدین طلاق می گیرند به دلایل متفاوت مثل عوض شدن احساسات شان نسبت به یک دیگر، یک مشکل جدی در رابطه شان، خیانت و یا مصرف مواد. شما در عامل هیچ کدام از این دلایل نیستید پس احساس گناه نداشته باشید.

مهم ترین نکته این است که بیاد داشته باشید شما آغاز گر تمامی مشکلات نبوده اید و این حق شماست که هر دو را دوست داشته باشید و هر دو را ببینید

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی.

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *