سه شنبه , خرداد ۶ ۱۳۹۹
خانه / دسته‌بندی نشده / تاثیرات فیلم های ترسناک بر کودکان

تاثیرات فیلم های ترسناک بر کودکان

در این مقاله سعی شده که شما را با تاثیرات مخرب فیلم های ترسناک بیشتر آشنا کنیم. و در کنار این آشنایی راه کارهای ساده اما عملی را ارائه داده ایم تا از بروز مشکلات جلوگیری به عمل بیاورید، امیدوارم استفاده لازم را ببرید.
مهم ترین تاثیری که فیلم های ترسناک بر کودک دارند اضطرابی است که بعد از دیدن فیلم یا کلیپ های غیر مناسب با سن ایجاد می شود. این اضطراب بسیار طولانی مدت با کودک همراه خواهد بود، دلیل ماندگاری این اضطراب در کودکان عدم تفاوت قائل شدن بین واقعیت یا خیال است. کودکان با شخصیت های اصلی همزاد پنداری کرده و خود را جای نقش اول می گذارند و اتفاقات را همراهی خواهند کرد.

این اتفاقات

اگر بازیگر نقش اول را دچار چالش های بزرگ کند و شدت ترس القایی از طرف سازند زیاد باشد آن زمان کودک به شدت دچار اضطراب خواهد شد و این اضطراب در اولین مرحله خواب کودک را دچار کابوس مداوم خواهد کرد.
در تحقیقات گسترده ای که به عمل آمده مشخص شده است که کودکانی که در معرض دیدن فیلم یا بازی ها ترسناک قرار می گیرند به شدت از نظر عاطفی پاسخ های غیر مناسبی ارائه می دهند که این می تواند به نشان دادن پرخاشگری بینجامد.

تاثیرات فیلم های ترسناک بر کودکان
نکته اول:

به هیچ عنوان اجازه ندهید کودکان با نوجوانان یا جوانان فیلم تماشا کنند، چون فرزندان بزرگ تر شما آگاهی لازم از تاثیرات که این گونه فیلم ها بر کودکان ندارند.

نکته دوم:

همیشه قبل از دیدن فیلم به درجه بندی های سنی توجه بفرمایید این بهترین شیوه برای پیشگری از دیده شدن فیلم های غیر مناسب است.

نکته سوم:

اگر بر حسب اتفاق کودکی صحنه ترسناکی را در فیلم دید باید در آرامش برای وی توضیح دهید البته با زبان قابل فهم برای کودک که فیلم چیست برای چه ساخته می شود.

نکته چهارم:

کودک را با گوشی، لپ تاپ، رایانه، تنها نگذارید چون کودکان قدرت تحلیل و تمییز دادن پایین تری به نسبت بزرگسالان دارند و این می تواند شدیدا آسیب زا باشد.
نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ویستا لایف، سایت همیشه همراه با شما در میان بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

جرات

چطور می توان جسارت یا جرات داشت؟

اشتیاق به مواجهه با ترس جرات نام دارد. غلبه بر ترس کار بسیار مشکلی است، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *