چهارشنبه , مارس 22 2023
خانه / مجله / سرمشق های خوب

سرمشق های خوب

یکی از راههای یادگیری رفتارهای خوب و پسندیده و مهارت های ساده و پیچیده وجود سرمشق های خوب برای کودک است

سرمشق قرار دادن دیگران بیشتر بصورت ناخودآگاه و غیر عمدی است. برای اینکه کودک وادار به انجام عملی شود، می توان ترتیبی داد تا آن نوع رفتارهای مطلوب را از کسانی که برای او اهمیت و ارزش دارند مشاهده کند.

سرمشق1

 

این مقاله

به شما برای پیدا کردن الگو و سرمشق های خوب جهت فرزندانتان کمک می کند. پدر و مادر نخستین کسانی هستند که در بیشتر اوقات سرمشق کودکان خود قرار می گیرند. بسیاری از عادات و گفتار ها و کردار های آنان بوسیله کودک الگو و سرمشق قرار می گیرد.

معلمان بخاطر داشتن قدرت اداره کلاس، حیثیت و اعتبار اجتماعی، برای کودکان کلاس خود سرمشق خوبی هستند. آنان می توانند رفتارهای دانش آموزان را در جهت خاص و مورد نظر هدایت کنند.

خواهران، برادران و دوستان کودک هر یک می توانند سرمشق های خوبی برای فرزند شما باشند. گاهی از اوقات بهترین سرمشق برای کودک کسی است که با مشکل او روبرو بوده و توانسته است آنرا حل کند.

کودکی که از محبت و حمایت و تشویق پدر و مادر، معلمین و یا خواهر و برادران خود محروم باشد به آسانی می تواند تمامی اشخاصی که محبت را به او ارزانی می کنند سرمشق و الگوی خود قرار دهد. ( هشداری برای خانواده ها )

افرادی که دارای مهارت های خاص و یا خصوصیاتی باشند که فرزند شما آرزوی داشتن آنها را در سر داشته باشد، می تواند الگوی فرزند شما قرار گیرند.

الگوبردای کردن ا

گاه چهره های برجسته سینمایی و ورزشی، نمونه و سرمشق کودک قرار می گیرند. گاهی شخصیت های افسانه ای کتاب ها و فیلم ها نقش نمونه و سرمشق را برای بچه ها دارا می باشند.

با استفاده از شرح حال بزرگان 

می توان برای کودکان سرمشق های خوبی تهیه دید. سرمشق قرار گرفتن کسانی که نام بردیم اجتناب ناپذیر است. در ضمن کودکان هم رفتار های مطلوب و هم رفتارهای نامطلوب ما را سرمشق قرار می دهند. پس باید کوشید تا رفتار کلیه کسانی که در محیط زندگی کودک قرار می گیرند آنچنان شایسته و نیکو باشد تا این سرمشق گرفتن به ضرر و زیان کودک نیانجامد. در صورتیکه رفتار ما شایسته نیست باید از همین امروز درصدد اصلاح رفتار خود باشیم.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

روانشناس 231

روانشناسی چیست؟ (قسمت چهارم، یادگیری )

بیایید درباره یادگیری چیزی بیاموزیم شما آموختن را از لحظه ای که متولد شدید آغاز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *