یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸
خانه / مجله / شادمانه زیستن

شادمانه زیستن

لحظاتی در مورد بزرگترین اولویت زندگی فکر کنید

تصور کنید که شما و فرزندانتان وارث این توانایی باشید که با وجود هر شرایط و موقعیتی، شاد و از شعف و سروری درونی برخوردار باشید. چنانچه مورد بی مهری واقع شده، و دیگران شما را طرد کنند یا به بیماری مزمنی دچار شوید، روحیه خود را از دست نمی دهید. شما می دانید چگونه از زندگی لذت ببرید و هرگز راز و رمز شادمانه زیستن را فراموش نمی کنید. ناامیدی ها و رنج و غصه ها و ناملایمت می آیند و می روند. و به علت موهبتی که به شما به ارث رسیده، شما می دانید چطور با وجود هر شرایطی، شاد و سرخوش باشید و از زندگی لذت ببرید.

با داشتن این توانایی شما هرگز بارگرانی برای هیچ کس نخواهید بود. تا آن جایی که برایتان مقدور باشد، از خودخواهی ها فاصله می گیرید. چنانچه در زندگی همیشه آدمی مسرور باشید، طبیعتا از دیگران انتظار نخواهید داشت که مایه های سرور و شادمانی شما را فراهم کنند. چه موهبت معجزه آسایی است در هر شرایطی و با وجود هر موقعیتی، از پا نیفتادن و خود را نباختن، شاد بودن و از شعفی درونی برخوردار بودن….

حقیقت

این است که اکثر ما نمی دانیم چگونه شادمانه زیستن را به فرزندان خود بیاموزیم؛ چون خود ما این راز ساده را نیاموخته ایم. آنچه را که خود نمی دانیم و عامل نیستیم، نمی توانیم به فرزندان خود بیاموزیم. ما دایما تکرار کننده همان دور باطلی هستیم که به ما رسیده است. فرزندان ما قربانی جهل ما می شوند. غالبا فکر می کنیم می دانیم معیارهای موفقیت فرد چیست، لذا فرزندان خود را مجبور می کنیم همانی باشند که ما فکر می کنیم درست است. مایلیم فرزندانمان همان خطاها و اشتباهاتی که خود ما مرتکب شده و می شویم را دوباره تکرار نکنند، بنابراین مرتبا آنها را از خطا ها و اشتباهات بر حذر می داریم.

گمان می کنیم چون مدت طولانی تری زندگی کرده ایم از عقل و درایت بیشتری برخوردار شده ایم و حال نوبت جوان تر هاست که بیاموزند! اما حقیقت جز این است. شادمانه زیستن یک طرز تلقی و یک شیوه رفتاری است. یک نظام عقیدتی است که می توانیم آن را باور داشته یا نداشته باشیم. ما غالبا این مطلب را فراموش می کنیم یا خود این اعتقاد درونی را نداریم و در نتیجه نمی توانیم به فرزندان خود منتقل سازیم.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی.

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

یک نظر

  1. بسیار کاربردی و آموزنده . ممنون از زحماتتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *