جمعه , فروردین ۱۵ ۱۳۹۹
خانه / پاسخ سوال شما / چطور انگیزه فعالیت داشته باشیم؟

چطور انگیزه فعالیت داشته باشیم؟

این موضوع را با این سوال شروع می کنم: کدام زود تر می آید، انگیزه یا عمل؟

شرط می بندم هنوز به طور قطع نمی دانید که انگیزه از کجا می آید. خیلی روز های می شود که در انتظار انگیزه یا انرژی لازم هستید تا بتوانید هدف های بزرگی را که قصد رسیدن به آن را دارید انجام بدهید. بگذارید رو راست باشم این انرژی هرگز به سراغ شما نخواهد آمد.

Motivation

اگر به سوال این گونه جواب دادید که انگیزه، انتخاب عالی و منطقی انجام داده اید، ولی متاسفانه اشتباه می کنید. آنکه در ابتدا باید بیاید انگیزه نیست، بلکه عمل است! باید ابتدا پمپ را آماده کنید، سپس انگیزه لازم بتدریج در شما به وجود خواهد آمد. و آب خود به خود جاری خواهد شد.

افرادی که غالبا از انجام کارهای خود طفره می روند، انگیزه و عمل را با هم اشتباه گرفته اند. شما بیهوده منتظر می مانید تا برای انجام کاری حوصله داشته باشید. از آنجائی که دلتان نمی خواهد آن کار را انجام دهید، به طور اتوماتیک آن را به تعویق می اندازید.

اشتباه ما در این است که فکر می کنیم که انگیزه در ابتدا می آید و سپس به فعالیت و موفقیت منجر می شود، معمولا حالت برعکس آن اتفاق می افتد، باید اول عمل کرد و انگیزه لازم پس از آن به وجود می آید.

در این قسمت با مثال از خودمان این بحث را برای شما روشن تر خواهم کرد. چند شنبه آمده که ما قرار بود زبان خواندن را شروع کنیم. چند شنبه آمده که قرار بود ما رژیم خود را شروع کنیم؟ چند شنبه آمده که قرار بود ما ورزش را شروع کنیم؟ چند شنبه آمده که قرار بود ما درس خواندن را شروع کنیم و هزاران چند شنبه دیگر…..

آزادی

مثالی دیگر: برای نوشتن همین متن کوتاه که می تواند به تعدا زیادی کمک کند چند روزی اصلاعات خود را جمع بندی می کردم و در انتظار این بودم که این کار را شروع کنم و در سایت برای شما دوستان به اشتراک بگذارم اما همش امروز و فردا می شد تا دوباره خودم به باز خوانی متن ها پرداختم(عمل) و دیدم دقیقا مشکل من نیز همین است همه چیز آماده است اما من عملی را انجام نمی دهم و به دنبال انرژی یا انگیزه لازم هستم. پس بدون معطلی شروع به نگارش این متن کردم و در نهایت این متن آماده شد.

پس از این که سرگرم کار شدم، انگیزه شدیدی در من به وجود آمد و کار در نظرم آسان شد. و نوشتن برایم به صورت سرگرمی درآمد.

در واقع ترتیب کار اینگونه است:

۱ . عمل

۲ . انگیزه

۳ . عمل بیشتر و همین طور این چرخه ادامه خواهد داشت تا موفقیت شما

employee

اگر تا به امروز عادت به طفره رفتن داشته اید احتمالا از این اصل بی خبر بوده اید. لذا در انتظار دریافت الهامی درونی در رختخواب دراز می کشید. وقتی کسی پیشنهاد کاری را می کند، با ناله می گویید (( دلم نمی خواهد )) بسیار خوب چه کسی گفته است قرار است شما دلتان بخواهد؟ اگر منتظر بمانید تا حوصله اش را داشته باشد، شاید برای همیشه در انتظار بمانید!

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

این متن برگرفته از اثار برجسته دکتر بورنز است

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

توانایی های ذهن

توانایی های ذهن ذهن انسان بسیار قوی است و احتمالا داستان های زیادی در این …

2 نظر

  1. عالی بود استفاده کردم

  2. خیلی ممنون از مطالب آموزندتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *