پنج شنبه , آبان ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / پاسخ سوال شما / داشتن یک سوال چه قدر ارزش دارد؟

داشتن یک سوال چه قدر ارزش دارد؟

 داشتن سوال های زیاد در زندگی نعمت بزرگی است که توان مندی انسان های می آزماید و رشد روانی را به جالش می کشد، ارزش مندی یک سوال در ایجاد انگیزه برای دریافت پاسخ خلاصه می شود

بعضی مواقع پیش می آید که فکر می کنیم دیگر راه حلی وجود ندارد. مشکلات یا عدم ارتباط درست کاری می کنند که دست از کار یا ارتباط بکشیم، همین دست کشیدن خود مزید بر علت برای ناراحتی بیش از حد است.

در این مطلب قصد ایجاد انرژی و یا دلداری را ندارم و فقط می خواهم به موردی اشاره کنم که در زمان بروز اینگونه اتفاقات دیده یا شنیده نمی شود و آن این است که حتی در بدترین موقعیت ها مواردی وجود دارند که به ما چیزی برای یادگری خواهند داد از خودمان و از آنچه درباره خود نمی دانیم، این ها را باید مثل یک هدیه ای که در زمان نامناسب به دست شما می رسد ببینید، که بسیار ارزش مند هستند و همین ها هستند که از شما فردی بهتر، قدرتمندتر و با ثبات تر می سازند.

پس با عزاداری پیش از موقع و برخورد های کاملا احساسی این یادگیری های اساسی را از دست ندهید، فقط کافیست چند لحظه با دقت و منطقی به حوادث در حال اتفاق بنگرید، دیدن به شیوه یک پژوهشگر که سوال های زیادی درسر دارد و تا برای همگی آنها پاسخ منطقی نیابد دست از تلاش بر نمی دارد .

ذهن ما انسان ها احتیاج به سوال دارد تا فعالیت بیشتری را انجام دهد همان گونه که بدن لازم دارد فعالیت کند تا سالم تر باشد.

نکته آخر

کلمه نمی دانم را از واژگان خود حذف کنید و جایگزین بهتری برایش بیابید مثل باید بفهمم. گفتن نمی دانم یک کارکرد دارد و آن این است که شما را از فعالیت ذهنی باز می دارد و این غیر از کسب نکردن یادگیری های بیشتر و پیشرفت نکردن چیزی برای شما ندارد.

به گفتار های خودمان و دیگران توجه کنید، چند بار در روز از این کلمه (نمی دانم ) استفاده می کنیم، هر تعداد که باشد این عدد میزان پیشرفت نکردن شماست. پس بیاید به جای این کلمه، پرسش را جایگزین کنیم. دقیقا ایجاست که می شود انسان ها را به دو دسته تقسیم کرد آنها که موفقیت را با تلاش و کنجکاوی بدست می آورند و آنها که نظار گر موفقیت دیگران هستند و هیچ پرسشی حتی از خود ندارند، چون احتمال می دهند که خسته کننده است، شما حق انتخاب دارید .

هادی زند کارشناس ارشد روان شناسی.

http://vistalife.ir .https://t.me/vistalife

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

گل یا ماری جوانا و چگونگی ترک آن

چند هفته ای شده که مراجعین بسیار مشابه به هم به مطب ما مراجعه کردند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *