شنبه , سپتامبر 23 2023
خانه / مجله / چگونه با بی اشتهایی در کودکان مقابله کنیم؟

چگونه با بی اشتهایی در کودکان مقابله کنیم؟

بعضی اوقات می بینیم که کودک مثل معمول خوراک خود را با اشتها نمی خورد و سر سفره با خوراک بازی می کند و یا خوراک خود را نیمه تمام رها کرده و از سر سفره برمی خیزد. اگر علت این بی اشتهایی دانسته شود، می توان به کودک کمک کرد تا درصدد رفع بی اشتهایی خود برآید.

بی اشتهایی در کودکان

علل بی اشتهایی

 بیماری

اولین علامت بیماری پیدا شدن کم اشتهایی نسبت به خوراک است. باید همیشه مواظب کودک بود تا در صورت پیدا شدن کوچکترین علائم بیماری، نسبت به درمان او اقدام فوری کرد. بعد از بیماری، اگر کودک هنوز اشتهای سابق خود را بدست نیاورده باشد، باید بتدریج او را ترغیب به خوراک خوردن کرد.

 کم حرکتی کودک

کودکانی که دارای جنب و جوش و تحرک کمتری نسبت به همسالان خود هستند، نسبت به خوراک، اشتهای کمتری دارند. باید برای این دسته، برنامه های بازی و ورزشی را در نظر گرفت و آنها را تشویق به فعالیت بیشتری کرد.

 کم خوابی

کودکانی که شب ها دیر به بستر می روند و صبح زود از خواب بیدار می شوند، اشتهای کمتری به خوراک دارند. باید به کودک یاد داد تا شب ها زودتر به بستر رفته و ساعات بیشتری را به خوابیدن اختصاص دهد.

 درهم خوری

اگر کودک در بین ساعات خوراک خوردن خود، درهم خوری کند و یا قبل از وعده روزانه خود شیرینی و بستنی بخورد، دیگر میل چندانی به خوراک نخواهد داشت. باید از کار غلط این دسته از کودکان جلوگیری کرد.

بی اشتهایی در کودکان12

 هیجان و عصبانیت

کودکی که به عناوین مختلف دچار عصبانیت شده و یا بر اثر پیش آمدهای حساب نشده گرفتار حالات هیجانی شده اشتهای کافی نخواهد داشت.

جلب توجه کردن

کودک در بعضی از مواقع، نخوردن خوراک را وسیله ای برای جلب توجه بیشتر پدر و مادر قرار می دهد. در این صورت نباید در ارتباط با خوراک نخوردن بحث شود و یا مادر برای نخوردن خوراک نگرانی بیش از حد از خود نشان دهد. به فرزندان خود توجه کنید تا کودکان نیاز به جلب توجه شما نداشته باشند.

 خوراک نخوردن به عنوان راهی برای اجرای خواسته های کودک

اگر حس شود که علت خوراک نخوردن کودک این است که می خواهد بدینوسیله راهی برای اجرای خواسته های خود پیدا کند، باید فورا جلوگیری بعمل آید و به هیچ وجه به این خواسته ها عمل نشود.

مادران اغلب از خوراک نخوردن کودکان خود شاکی هستند، پیشنهاد می شود که کودک را بحال خود رها کنید و طوری نشان دهید که از خوراک نخوردن او نگران نیستید.

بی اشتهایی در کودکان1

بیشتر مادران با سماجت سعی در خوراندن خوراک به کودکان خود دارند. گاه کودک را ریشخند و مسخره می کنند. اگر کودک یک وعده خوراک نخورد از گرسنگی نخواهد مرد. خوراک را برای مدتی جلوی کودک بگذارید و اگر نخورد خوراک را بدون حرف بردارید.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

روانشناس 231

روانشناسی چیست؟ (قسمت چهارم، یادگیری )

بیایید درباره یادگیری چیزی بیاموزیم شما آموختن را از لحظه ای که متولد شدید آغاز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *