سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / پاسخ سوال شما / چطور با افکار منفی خود مقابله کنیم؟

چطور با افکار منفی خود مقابله کنیم؟

افرادی که افکار منفی دارند در واقع گرفتار یک چرخه معیوب شده اند که می توانستند جلوی آن را بگیرند. بگذارید توضیح کوتاهی داشته باشیم:

افکار منفی

برای همه ما اتفاق می افتد که از دست فردی به شدت ناراحت باشیم و اتفاقی که ما بین مان افتاده را دوره کنیم. ما فرد مورد نظر را در ذهن خود تنبیه می کنیم، مجازات برایش تعیین می کنیم و درکل در ذهن خود هیاهویی را به وجود می آوریم. و این داستان ادامه دارد تا زمانی که دیگر تحمل ادامه دادن را نداشته باشیم، بعد کمی استراحت می کنیم و بعد دوباره از اول به مرور ذهنی حادثه می پردازیم.

برای از بین بردن این تکرار ها به یک نکته اشاره می کنم:

اول از همه ما باید خود را مسئول آرامش خود بدانیم. این یعنی سعی کنیم که به شناخت لازم از این فکر های نادرست برسیم. بعد برای چند لحظه در جایی که آرامش وجود دارد بنشینید و به هیچ چیزی فکر نکنید، دقیقا بعد از این که سعی کردید که به هیچ چیز فکر نکنید، افکار مختلف از راه خواهند رسید. این طبیعی است پس نگران نباشید، ذهن انسان نمی تواند از فعالیت باز ایستد، اما نکته همین جا است افکار مختلف بسیار زیادی خواهند آمد، اما شما نباید آنها را ادامه بدهید. اگر شما به فکری که به ذهن شما می آید توجه نداشته باشید و آن را ادامه ندهید بعد از مدتی ناپدید خواهد شد. و این کار فقط با تکرار و تمرین بدست می آید.

یک تکنیک ساده اما کاربردی:

روی تخت دراز بکشید و آهنگ آرام بخش بدون کلام را پخش کنید. سعی کنید که فقط به موسیقی فکر و توجه کنید، درست در همین لحظه افکار مختلف خواهند آمد. شما اگر به این فکر ها دامن زدید و آنها را ادامه دادید، روی یک دفترچه کوچک یک تیک بزنید و باز سعی کنید که به آهنگ گوش دهید. زمانی که آهنگ تمام شد تعداد تیک ها را بشمارید و باز این کار را ادامه دهید. در دفعات بعدی باید سعی کنید که تعداد تیک ها کمتر و کمتر باشد.

امیدوارانه

این روش ساده را اگر هر روز تمرین کنید به آرامشی نسبی خواهید رسید و این توانمندی را خواهید داشت که به افکار منفی توجه نکنید.

نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ویستا لایف، سایت همیشه همراه با شما در میان بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *