دوشنبه , بهمن ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / اعتیاد / چگونه مواد مخدر را ترک کنیم؟

چگونه مواد مخدر را ترک کنیم؟

ترک عادت ها بسیار مشکل اند، اما سخت ترین آن ها کنار گذاشتن مواد است

بسیاری از جوانان ما درگیر مصرف مواد هستند و اگر از هر کدام که بپرسی که می خواهد ترک کند یا نه تعداد زیادی خواهند گفت: بلی بسیار خسته شده ام و زندگی ام در حال نابود شدن است.

چگونه مواد مخدر را ترک کنیم؟

اما چرا با این خواستن ها باز نمی توانند مواد را کنار بگذارند، سوالی که همیشه از مراجعین اعتیاد خود می پرسم را بازگو می کنم، فکر می کنی اراده چه اندازه در ترک مواد مهم است و اکثر آنها می گویند ۱۰۰درصد ولی این درصد به هیچ عنوان درست نیست چون چند بار اراده کرده ایم که از شنبه درس بخوانیم چند بار اراده کرده ایم که از شنبه رژیم خود را شروع کنیم چند بار اراده کرده ایم از شنبه ورزش کنیم؟

اراده مهم است ولی مهم تر از آن این است که ما شناخت لازم از ترک را داشته باشیم برای مثال طول مدت ترک کردن چقدر است؟ بعد از یک ماه ترک چه اتفاقی برای روان و جسم می افتد؟ بعد از شش ماه چطور؟

داشتن دیدی روشن از اتفاقات برای افرادی که اقدام به ترک می کنند بسیار مفید خواهد بود، ما انسان ها شدیدا از ندانسته ها هراسان هستیم و اقدامی انجام نمی دهیم. پس بهتر است مسیر پاکی خود را روشن کنیم و این صورت نمی گیرد مگر مشاوره با افراد متخصص و مطالعه از کتاب های معتبر، دقت کنید که مشورت با افرادی که خود درگیر هستند چندان مفید نیست و شما باید مشورت های درست را از افرادی بگیرید که متخصص باشند یا ترک کرده باشند، آن هم در زمان طولانی.

نکته بعدی نظم داشتن است

مهترین موردی که فرد درگیر اعتیاد از دست می دهد نظم است و این از اهمیت دار ترین گم شدگان است. برای باز یافتن آن باید تلاش بسیار کرد و تنها ابزار دردست ما، تداوم در رفتاری است که موجب کنار گذاشتن مواد می شود، یعنی برای مثال اگر قرار باشد شما مواد را با متادون ترک کنید که این روش یکی از بهترین روش هاست، باید نظم لازم را در خوردن متادون نیز داشته باشید، این نظم در راستای خوردن و کم کردن متادون بدست می آید. یعنی باید طول زمانی که متادون را کنار می گذارید را با مشورت با مشاوران مراکز ترک اعتیاد به درستی برنامه ریزی کنید که هیچ گونه مشکلی برای شما پیش نیاید.

نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ویستا لایف، سایت همیشه همراه شما در میان بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

جوانان و مواد مخدر0

جوانان و مواد مخدر

جوانان و مواد مخدر مسئله ای است که ذهن بسیاری از خانواده ها را درگیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *