یکشنبه , آگوست 7 2022
خانه / مجله / چطور سخنرانی خوبی داشته باشید؟

چطور سخنرانی خوبی داشته باشید؟

تقریبا هر کسی آرزو دارد که سخنرانی خوبی داشته باشد و بتواند در حضور جمع بایستد و نطقی گیرا و تحسین برانگیز ایراد کند. اما هر کسی به این آرزو دست نمی یابد.

سخنرانی خوب

چرا؟

دلیلش خیلی ساده است. چون اغلب افراد به هنگام سخن گفتن به قدری به مسایل بی اهمیت توجه دارند که خواهی نخواهی حواسشان از مسایل مهم به دور می افتد.کسانی هستند که سعی می کنند از قبل خودشان را برای سخنرانی آماده کنند. این اشخاص برای مثال به خودشان می گویند بایستی به خاطر داشته باشم که هنگام ایستادن راست و صاف بایستم، بدنم را به این سو و آن سو تکان ندهم و از دستهایم استفاده نکنم.

سخنرانی خوب 1

نباید بگذارم حضار متوجه شوند که من از نوشته و یادداشت استفاده می کنم. نباید اشتباه دستور زبانی داشته باشم. مواظب نوع پوشش خود باشم. سعی کنم بلند حرف بزنم، البته نه خیلی بلند و از این قبیل.

حالا وقتی که این سخنران برای سخنرانی به پا می خیزد چه اتفاقی می افتد؟

از شدت ترس خودش را می بازد، چون ذهنش را از قبل با یک رشته ((نکن ها)) پر کرده است. بنابراین مطلب در ذهنش مخلوط می شود. با خودش می گوید نکند اشتباه کردم؟ او نه فقط مرتکب اشتباه شده، بلکه به کلی سقوط کرده چون فکرش را آن قدر روی مسایل کوچک و بی اهمیت تمرکز داده که دیگر در مغزش جای خالی برای مسایل مهم و با اهمیت باقی نگذاشته است. علت شکست و سقوطش تمرکز روی مسایل جزیی و بی اهمیت است. او قابلیتهای یک سخنران خوب را که عبارت از تسلط و توجه به مطلب مهم و اساسی است در خود ندارد. از آنجا که خودش نمی داند که قصد دارد درباره چه موضوعی حرف بزند و چه مطلبی را به گوش شنوندگان برساند، بنابراین کسی هم علاقه ای به شنیدن سخنان او ندارد.

سخنرانی خوب 12

نکته

توفیق یا موفقیت سخنران در این نیست که اشتباه دستوری نداشته باشد، یا هنگام حرف زدن از دستهایش استفاده نکند، او باید قادر باشد مطلب مورد نظر را به شنوندگان بفهماند و شنوندگان هم بتوانند منظور او را به راحتی درک کنند. بسیاری از سخنرانان سطح بالا هم از قابلیت چندانی برخوردار نیستند. صدایشان نابهنجار و کلامشان سرد و بی رمق است و در ذهن شنونده نفوذ نمی کند. در بیشتر کلاسهای آموزش سخنرانی از سبک منفی و قدیمی استفاده می کنند و اغلب روی نکن ها تاکید دارند، که این اشتباه است.

تمام سخنرانان خوب

از صفت ویژه ای برخوردارند، افزون بر اینکه چیزی برای گفتن دارند، شور و شوقی در دلشان موج می زند تا مطالبشان را دیگران هم بشنوند. اگر می خواهید سخنران قابلی باشید، اجازه ندهید مطالب جزیی و بی اهمیت مانع سخن گفتن شما در حضور جمع شود.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *