جمعه , مهر ۴ ۱۳۹۹
خانه / تازه های روانشناختی / چگونه جسارت بیشتری داشته باشیم؟

چگونه جسارت بیشتری داشته باشیم؟

داشتن جسارت به چه معناست و چطور آن را فرا بگیریم و در نهایت آن را چگونه به فرزندان خود بیاموزیم .

جسارت

احتمال دارد تاکنون در دام فریبی در زندگیتان گرفتار بوده اید. این فریبی که همه درونیات شما را می بلعد و شما را تهی می سازد، امنیت نامیده می شود. بسیاری از ما نیرو و توان خود را در جست وجو این چیز مبهم صرف می کنیم تا در بقیه عمر خود احساس امنیت کنیم. شاید شما معتقد باشید که چنانچه به اندازه کافی محتاط باشید، پول کافی پس انداز کنید، وسایلی از قبیل خانه، ماشین، مبل، اثاثیه و….. داشته باشید، احساس امنیت خواهید کرد. اینها همه پوچ و بی ارزشند.

نکته

این همان نوع تفکری است که شما را به سوی زندگی امن و قابل پیش بینی و البته مشحون از عدم رضایت و خرسندی درونی سوق می دهد که در طی آن و تا پایان عمر در پی فریب و خیال باطل به نام امنیت می گردید و همواره احساس خلاء می کنید. به بیان ساده و روشن، چیزی به نام امنیت وجود ندارد و صرفا افراد فاقد اعتماد به نفس و متزلزل برای رسیدن به آن تلاش می کنند. از ثروت و دارایی، آرامش و امنیت طلب کردن خطاست. با این حال نظریه ما درباره امنیت در جهان امروز غالبا در داشتن پول، خانه، شغل، مدرک و همسری دلسوز خلاصه می گردد. این ها همان ظواهر زندگی هستند و نمی توانند امنیت کسی را تامین کنند.

 امنیت ظاهری

امنیت ظاهری، تخیلی بیش نیست

ظواهر زندگی و مال و منال و ثروت بر اساس یک سری عوامل مختلف به دست می آیند و از دست می روند بدون اینکه شما به عنوان یک فرد، بتوانید بر آن کنترل چندانی داشته باشید. به علاوه حتی اگر همه این امکانات را به وفور داشته و مطمئن باشید هرگز آنها را از دست نخواهد داد، در این صورت نیز بیشتر از گدایی که از مال دنیا نصیبی ندارد، احساس امنیت نخواهد کرد.

امنیت ظاهری در جامعه پویا وجود ندارد

و هرگز نیز به وجود نخواهد آمد. نوع متفاوت دیگری از امنیت وجود دارد که چنانچه به آن برسید و به فرزندان خود بیاموزید تا آن را دارا شوند، برای همیشه هرگونه مشغله ذهنی را که در مورد نوع غیر واقعی آن دارید، از بین می برد. امنیت درونی یعنی ایمان به خود که انسان را قادر می سازد تا با هر شرایطی مواجه شود و آن را تحت کنترل در آورد و خود را باور داشته باشد و آگاهی بر این نکته که امنیت درونی خود فرد نهفته است. ما مایلیم فرزندانمان نیز همه این موارد را بدانند.

هنری فورد

هنری فورد

که در ایام حیات خودثروت زیادی اندوخته بود، می گفت: اگر می خواهید با پول به استقلال برسید، هرگز به آن نخواهید رسید. تنها امنیت حقیقی که انسان در این دنیا می تواند به آن دست یابد، تغییر روند و در عین حال افزایش دانش و تجربه و توانایی است.

در نهایت

اگر این فلسفه، روش زندگی شما شود و به فرزندان خود نیز تفاوت دو شیوه رسیدن به امنیت را بیاموزید، در این صورت آنها را ترغیب می کنید به جای اینکه ذهن خود را به امنیت تخیلی معطوف دارند، جسور و شجاع باشند.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

stay-home-tiredness-1 (Copy)

چند راه برای سپری کردن دوران قرنطینه

روشهای زیادی برای در قرنطینه وجود دارد که باید این روزها به آنها توجه بیشتری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *