چهارشنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۷
خانه / پاسخ سوال شما / ناامیدی خود را چگونه درمان کنیم؟

ناامیدی خود را چگونه درمان کنیم؟

هر انسانی در مقاطع ای از زندگی خود دچار ناامیدی می شود. این واژه برای خیلی از ما ناراحت کننده است. ناامیدی ما را از حرکت به سوی موفقیت باز می دارد، حتی زمانی که با موفقیت یک قدم فاصله داریم.

ناامیدی خود را چگونه درمان کنی

 

پاولوف

به یاد آزمایش دکتر پاولف افتاد که در رابطه با شرطی شدن حیوانات تحقیق می کردند. در یکی از آزمایش های خود سگی را به داخل قفسی انداختند. در قفس بعد از هر ۳ دقیقه برق وصل می شود که سگ را بسیار اذیت می کرد. سگ بسیار پرخاشگر شد و به کوچک ترین تحریک با پرخاشگری پاسخ می داد. دکتر پاولوف این آزمایش را ادامه داد تا زمانی که سگ به گوشه ای رفت و خوابید در آن زمان دکتر پاولوف در قفس را باز کرد و منتظر خروج سگ شد. با تعجب دید که سگ از قفس بیرون نمی آید.

درماندگی آموخته شده

این فرآیند در واژگان روانشناسی به درماندگی خود آموخته معروف است. درماندگی آموخته شده فرآیندی است که در آن ما به این اعتقاد می رسیم که هیچ کدام از اتفاقات در زندگی برایمان قابل کنترل نیستند.

نکته

ناامیدی دقیقا مثل درماندگی آموخته شده عمل می کند و این فرآیند در بسیاری از مواقع باعث عدم پیشرفت ما می شود. بهترین اقدام برای رهایی از ناامیدی این است که در مرحله اول مشورت های خود را گسترده تر کنیم. منظور از مشورت دقیقا مشورت کردن است نه این که از دیگران بخواهیم ما را یاری دهند یا برای ما تصمیم بگیرند.

مشورت

این اشتباه بزرگی است که ما زندگی خود را در اختیار دیگران قرار دهیم و از آنها توقع داشته باشیم مشکلات ما را بر طرف کنند. دلیل این بد بودن آن است که افراد کمک کننده در زندگی ما حضور ندارند تا با جزئیات کامل مشکلات آشنا باشند و تنها کسی که آگاهی کامل دارد خود ما هستیم پس بهتر است مشورت داشته باشیم، اما نه کمک به صورت همه جانبه مثل تصمیم گرفتن برای ما.

نکته بعدی

در زمان نا امیدی ما بیشتر به اشتباهات و نقصان های خود توجه داریم نه کارآمدی که در ما وجود دارد. پس به جای فکر کردن به کاستی ها، به داشته های خود بیشتر توجه کنید و بیاد آورید که در مشکلات قبلی چه میزان توانمندی داشته اید.

 

به امید روزی که تمام ناامیدی های شما تبدیل به امیدواری های واقعی باشد. نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ویستا لایف، سایت همیشه همراه با شما در میان بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی.

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

سرمشق1

سرمشق های خوب

یکی از راههای یادگیری رفتارهای خوب و پسندیده و مهارت های ساده و پیچیده وجود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *