سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / پاسخ سوال شما / نکات مهمی که باید در رابطه با خشم بدانید

نکات مهمی که باید در رابطه با خشم بدانید

وقایع دنیا موجب خشم شما نمی شود، بلکه افکار اشتباه یا ادراک شما از واقیعت ها است که شما را ناراحت و عصبانی می کند. حتی زمانی که حادثه ای واقعا منفی پیش می آید، معنایی که به آن می دهید پاسخ هیجانی شما را تعیین می کند مثل عصبانیت.

خشم11

داشتن این شکل فکر که شما مسئول خشم خود هستید نه فردی دیگر

این عقیده که شما مسئول خشم خود هستید در نهایت به نفع تان است زیرا این فرصت را به شما می دهد که کنترل لازم را بدست آورید و درباره اینکه می خواهید چه احساسی داشته باشید از آزادی انتخاب برخوردار باشید. اگر این چنین نباشد از کنترل هیجانات خود ناتوان خواهید بود. و این هیجانات بصورتی برگشت ناپذیر بستگی کامل به حوادث جهان خارجی خواهند داشت که اغلب آنها در نهایت از کنترل شما خارجند.

نکته بسیار مهم

در بیشتر مواقع خشم کمکتان نخواهد کرد، بلکه شما را بی تحرک نموده و سبب خواهد شد که بدون هدفی سازنده در خصومت خود منجمد شوید یعنی گرفتار شوید. به جای آن، نیروی خود را فعالانه به جستجوی راه حلهای سازنده متمرکز سازید، حال بهتری خواهید داشت. برای بهبود این مشکل و یا لااقل کاهش امکان این که در آینده دچار این مسائل گردید چه می توانید بکنید؟ این طرز برخورد سبب می شود درماندگی و سرخوردگی های که هنگاه عدم توانایی مقابله موثر با موقعیت، قوای شما را به تحلیل می برد، تا حدی از میان برود.

خشم222

اگر شرایط تحریک کننده کاملا از کنترل شما خارج باشد و در نتیجه هیچ راه حلی ممکن نباشد، شما با رنجش و آزردگی خود صرفا موجبات درماندگی خود را فراهم می سازید، پس چرا از این رنجش خلاص نشوید؟ اگر هم غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است که به طور همزمان احساس خشم و شادمانی کنید. اگر فکر می کنید احساسات خشم آمیز شما، ارزش و اهمیت خاصی دارد پس درباره یکی از شادترین لحظات زندگی خود فکر کنید. حال از خود بپرسید، چند دقیقه از این دوره آرامش و شادمانی را حاضرم با احساس ناامیدی و عصبانیت مبادله کنم؟

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی.

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *