سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / اعتیاد / زندگی به سبک یک فرد معتاد

زندگی به سبک یک فرد معتاد

زندگی به سبک یک فرد معتاد چگونه است

و این شیوه معتاد را به کجا جهت خواهد داد، سعی شده در این مقاله توضیح کوتاهی در این مورد داد بشود.

هر کسی سبک زندگی خاص خود را دارد که این ارتباط مستقیمی با شیوه تربیت و محیط زندگی آن فرد دارد. البته مشاغل هم سبک های متفاوتی از زندگی را ایجاد می کنند، برای مثال یک ورزشکار حرفه ای ساعت های تمرینی خاصی دارد، در نوبت های مختلف در روز با نوع تغذیه مناسب با دوره هایی که  مناسب وی هستند مراقبت می شود. این شیوه خاص سبک زندگی رفتار متفاوتی را برای فرد به ارمغان می آورد. در مثالی دیگر سبک زندگی یک دانشجو در خواندن و کسب علم مورد علاقه، خلاصه می شود.

اما اعتیاد نیز سبک زندگی خاصی را در بیمار اعتیاد ایجاد می کند

که او را تبدیل به عروسکی می کند در دستان عروسک گردانانه زیاد. در این سبک فرد زمانی که از خواب بیدار می شود با توجه به نوع مصرف به دنبال مواد برای روز در پیش روی خود خواهد گشت. اول باید پول را برای خرید مواد پیدا کند که این فرآیند متفاوتی را می طلبد اگر دارای خانواده باشد شرایط متفاوت خواهد بود او مراقب خواهد بود که کسی از میزان درآمدش خبردار نشود و این خود استرس های زیادی دارد.

در نهایت او باید مواد فروش خود را پیدا کند با هزاران درد سر از جمله پلیس و خانواده که متوجه خرید وی نشوند و این تازه آغاز داستان خواهد بود. وی بعد از خرید باید جایی را پیدا کند تا مواد را مصرف کند و باز در نهایت بعد از چند لحظه از مصرف مواد نگذشته باید به فکر و نگران از مصرف بعدی خود باشد که این فرآیند در افراد دارای درآمد کم بسیار شدید تر خواهد بود.

نکته

این سبک زندگی بسیار استرس زا خواهد بود و فرد همیشه در نگرانی از دیده شدن، دستگیری و هزاران داستان خواهد بود حتی در حین مصرف.

اگر راه حلی وجود داشته باشد تا فرد معتاد درمان شود اولین قدم عوض کردن سبک زندگی فرد معتاد است و این تغیر زمانی شکل می گیرد که فرد خود اولین قدم را برای عوض کردن سبک نادرست زندگی خود بردارد.

به امید قدم اول 

هادی زند کارشناس ارشد روان شناسی و درمان گر اعتیاد. 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

سرمشق1

سرمشق های خوب

یکی از راههای یادگیری رفتارهای خوب و پسندیده و مهارت های ساده و پیچیده وجود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *