شنبه , خرداد ۴ ۱۳۹۸
خانه / پاسخ سوال شما / تفاوت بین روان شناسی و روان پزشکی در چیست؟

تفاوت بین روان شناسی و روان پزشکی در چیست؟

در این مقاله به تفاوت بین روان پزشکی و روان شناسی می پردازیم. امیدواریم با خواندن این مطلب با آگاهی بیشتری و با توجه به نیاز های که دارید به درمان گر مناسب خود بپردازید.

تفاوت بین

بین روان شناسی و روان پزشکی تفاوت های زیادی وجود دارد، اما آنها هدف مشترکی نیز دارند و آن این است که هر دو به مسائل روانی مراجعین خود می پردازند و سعی خود را برای کمک به افراد نیازمند با تمام نیرو انجام می دهند.

تعریف روانشناس: روان شناس شخصی است که به مطالعه رفتار و فرآیند های ذهنی مراجعین خود می پردازد و مراجع را به این توانمندی می رساند که در مواجهه با مشکلات به بهترین شکل عمل کند. روانشناسی دارای تعداد زیادی رشته های جانبی است. هدف یک روان شناس ارتقاع سطح سلامت روانی مراجعین است.

تعریف روان پزشکی: روان پزشکی یکی از زیر شاخه های پزشکی است. آنها با بیمارانی سر کار دارد که دارای بیماری های حاد روانی هستند. روان پزشکان در مرحله اول همچون دیگر پزشکان به تشخیص می پردازند و بعد ارزیابی و درمان.

تفاوت های بین این دو رشته درمانی:

۱ . روان پزشک درمان های خود را با دارو درمانی همراه می کند در حالی که روان شناس نمی تواند هیچ دارویی را تجویز کند روان شناس با روان درمانی و آموزش به درمان مراجعین خود می پردازد.

۲ . روان پزشکان با بیمارانی کار می کنند که آسیب های شدید روانی دارند اما روان شناسان با بیمارانی که آسیب های کمتری دارند مثل اضطراب، افسردگی، وسواس، فوبیا، اختلالات شخصیت و ……

روان شناسان هم می توانند با بیماران با آسیب بالا کار کنند البته زیر نظر یک روان پزشک.

۳ . روان پزشک دلیل اکثر بیماری های روانی را فیزیولوژیکی و جسمی می داند ولی روان شناسان دلیل مشکلات را در تجربه های گذشته و یادگیری های نا مناسب مراجع می بینند.

۴ . روان پزشک می تواند بیماران خود را در بیمارستان بستری کند تا ادامه درمان را در محیط پزشکی ادامه دهد. در صورتی که روانشناسان نمی توانند مراجعین خود را به بیمارستان انتقال دهند.

۵ . روان شناسان با خانواده مراجعین خود نیز کار می کنند و به خانواده درمانی نیز می پردازند در صورتی که برای روان پزشک، مشکلات جسمی و فیزیولوژیکی بیمار دارای آسیب جدی روانی مهم تر است.

نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ویستا لایف، سایت همیشه همراه شما در میان بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روان شناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

احساس مهم بودن

احساس مهم بودن را در خود و دیگران پرورش دهید

قانون کلی و پر جاذبه ای وجود دارد: تمام افراد بشر، صرف نظر از اینکه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *