یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸
خانه / پاسخ سوال شما / تک فرزند و مشکلات آن

تک فرزند و مشکلات آن

کودکانی که تک فرزند هستند در واقع خیلی زود تر از دیگر کودکان وارد دنیای بزرگسالان می شوند و رفتار و گفتار های آنها را الگوبرداری می کنند. این کودکان تجربه های کمتری از کودکی خود خواهند داشت و این مسئله موجب می شود که کودکان از برقراری ارتباط درست و سازنده با همسالان خود باز بمانند.

ارتباط با همسالان برای آنها موجب ترس و دلهره خواهد بود، این گونه کودکان در جمع دوستان هم سن خود به شدت منزوی خواهند بود در آینده و این منزوی بودن برای آنها افسردگی را ایجاد خواهدکرد.

با توجه به این که تعداد زیادی از خانواده های ما در ایران دارای تک فرزند هستند، باید روش هایی را یاد بگیریم تا با این پدیده درست برخورد کنیم تا آسیب های کمتری ایجاد بشود.

دوستان کودک ما

۱ . کودکان را با محرک های ارتباطی مواجه کنید

کودک را به جاهایی ببرید که هم سن های وی در آنجا زیاد باشند مثل پارک، مهد کودک، مراکز تفریحی برای کودکان و این کار باید تکرار شود تا کودک در مقابل با رفتار های متفاوت رفتار های متفاوتی را یاد بگیرد برای مثال هر خانواده نوع شیوه فرزند پروری متفاوتی دارند و کودک شما باید یاد بگیرد که دیگران می توانند متفاوت فکر و رفتار کنند این نوع نگاه را باید از کودکی به فرزند خود یاد بدهید تا جامعه سالم تری داشته باشیم. در زمانی که کودک دوستان جدیدی پیدا می کند و راه کار هایی ایجاد می کند برای ارتباط برقرار کردن تشویق فراموش نشود.

۲ . باید مهارت های ارتباطی را به کودک آموزش داد

این گونه آموزش ها را باید از متخصصین روانشناسی کودک فرا بگیرید و آن را به کودکان خود آموزش بدهید.

۳ . حمایت های زیاد

حمایت های زیاد از کودک باید کمتر بشود تا کودک خود را وارد دنیای ببیند که حالا نقش اصلی را در آن دارد و می تواند در آن استقلال در خود را به وجود بیاورد.

۴ . در زمان لازم باید به کودک نه هم بگویید

هر نیاز کودک نباید الزاما برآورده بشود، هر خانواده قوانینی دارد که باید آنها اجراء بشود. کودک باید یاد بگیرد که همه هر درخواستی درست نیست.

خوشحال می شویم که ما را از نظرات خود آگاه کنید ممنون.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی   http://www.vistalife.ir

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

خجالت 2

خجالت کشیدن چیست؟ و چطور به وجود آمده است؟

آیا شخص خجالتی احساس نمی کند که در جمع راحت تر است؟ بطور یقین خیر! …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *