سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / اعتیاد / نوجوان و اعتیاد

نوجوان و اعتیاد

نوجوان و اعتیاد یکی از مهم ترین مباحث در اعتیاد است که درواقع پیشگیری از اعتیاد نیز در همین زمان صورت می گیرد.

Teen and addiction2

همانطور که خودتان بهتر می دانید، مصرف زود هنگام داروهای اعتیادی به خصوص مواد مخدر آثار مخربی بر سلامت فرد مصرف کننده می گذارد. به یاد داشته باشید، مواد، مغز را تحت تاثیر خود قرار می دهند و این می تواند به اعتیاد و سایر مشکلات جدی در مغز منجر شود.

بنابراین، جلوگیری از مصرف زودهنگام هرگونه مواد بسیار لازم و ضروری است. درمان آسیب های به وجود آمده از مواد در نوجوانی بسیار طولانی بود و در بعضی موارد غیر قابل بهبود. دلیل آسیب های زیاد در دوران نوجوانی در رابطه با اعتیاد این است که نوجوانان در حال رشد هستند و مواد تاثیرات زیادی بر این رشد می گذارند و آسیب های عدم رشد نیافتگی در مغز بسیار خطرناک خواهند بود.

اگر بتوانیم نوجوانان را از تجربه کردن مواد مخدر دور نگاه داریم، می توانیم از اعتیاد به مواد مخدر جلوگیری کنیم. اما این نکته اهمیت دارد که با فرد نوجوان گفتگو شود نه به عنوان پدر، مادر و حتی معلم بلکه به عنوان دوست، در واقع وقتی نوجوان نهایت مصرف مواد و آسیب های که بر وی وارد می شود را بداند دیگر علاقه ای به تجربه کردن نخواهد داشت.

Teen and addiction3

اولین سوالی که برای نوجوان در رابطه با اعتیاد به وجود می آید این است که مواد چیست؟ شما وظیفه دارید که به این سوال پاسخ دهید با اطلاعات کاملی که بدست می آورید پاسخ را به صورت شفاف برای وی بیان کنید.

نکته: شناخت مواد و اثرات آن را می توانید در سایت و قسمت اعتیاد جستجو کرده و بر دانش خود در این رابطه بیفزاید.

سوال بعدی نوجوان این خواهد بود که اگر مواد بد هستند پس چرا افراد زیادی به مصرف آن مشغول هستند؟

این سوال و جواب آن بسیار کلیدی هستند و دقت داشته باشید که به دور از هر گونه عصبانیت به آن پاسخ دهید.

در واقع فرد مصرف کننده به دلیل باور های اشتباه به طرف مواد می آید و باز هم به دلیل دانش کم در رابطه با مواد بیشتر در آن غرق می شود.

دقت کنید

جواب این سوال دو نکته بسیار مهم دارد. ((باور های غلط و دانش کم)). هر کدام از این کلمات می تواند صفحه های زیادی به خود اختصاص دهند ولی نوجوان تحمل این زمان طولانی را ندارد، پس سعی کنید در مثال های کوتاه اما جامع به آن بپردازید. مثال باور های اعتیادی، تو با یه بار مصرف معتاد نمی شوی، این کاملا یک باور اشتباه است. شما با اولین مصرف در واقع اولین قدم اشتباه را برداشته اید و این قدم اشتباه بسیار می تواند خطر آفرین باشد. در حال حاضر فقط کافیست به بیمارستان های اعصاب و روان بروید و بپرسید چند تخت آن درگیر بیماران مواد است؟ در واقع بسیاری از این بیماران با اولین مصرف مواد به این گونه مشکلات بر می خورند.

دانش کم، مثال: این مواد کم خطر است یا اصلا خطری ندارد مثل اینه که قهوه بخوری. شروعی که به دلیل دانش کم ایجاد می شود.

در نهایت توجه داشته باشید زمانی که خودمان اطلاعات کمی در رابطه با مواد داشته باشیم نمی توانیم برای نوجوان کمک رسان باشیم پس بر دانش خود بیفزاید تا با سالم ماندن خانواده خود به جامعه خود نیز کمک کرده باشیم.

از ارائه نظرات شما بسیار متشکر هستیم و بسیار خوشحال خواهیم شد، اگر بتوانم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم. اما یک عذر خواهی نیز باید داشته باشیم و آن بخاطر این است که نمی توانیم در زمان کوتاهی به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم. اطمینان می دهیم که به تمام سوالات شما دوستان پاسخ داده خواهد شد.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

صفحه اصلی

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *