جمعه , مهر ۴ ۱۳۹۹
خانه / پاسخ سوال شما / می خواهید کودک شجاع و جسور داشته باشید؟

می خواهید کودک شجاع و جسور داشته باشید؟

افراد آزاد منش و شجاع همیشه در جست و جوی امور ناشناخته اند و عاشق حقیقت. از تغییرات استقبال می کنند و تقریبا کلیه اموری را که با آن برخورد می کنند مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. شکست را بخشی از یک فرایند آموختنی تلقی می کنند و در روند طبیعی زندگی، در زمینه هایی که توجه خود را بدان معطوف می دانند، موفق می شوند.

شجاعت

کلیه امور همواره در حال تغییر و تحولند همانند روز و شب، تغییر نیز از اجزای اساسی حیات ما است. ما نیز به عنوان انسان، همواره دستخوش تغییر و تحول هستیم. جسم ما هر روز در حال تغییر است. طرز تلقی ما همواره در حال تکامل است و هم اکنون باور کردن موضوعی که پنج سال پیش روی آن قسم یاد می کردیم برای ما غیر ممکن است. حتی وقتی به عکس های قدیمی نگاه می کنیم، لباس هایی را که چند سال پیش می پوشیدیم، به نظرمان عجیب می رسند. در واقع در مورد اموری که همانند امور مطلق، تغییر ناپذیر و بدیهی می پنداریم، همواره همین حکم صادق است.

شجاعت واقعی

سنگ خارا در طول سال ها تجزیه می شود. سواحل دستخوش فرسایش شده و سواحل جدید را شکل می دهند. ساختمان ها کهنه می شوند و به جای آنها بناهای مدرن و نو ساخته می شود و طبیعتا آنها نیز در معرض تغییر و تحول قرار می گیرند حتی اهرام اکرو پلیس تغییر می کنند. چنانچه مایلند فردی آزاد منش و وسیع النظر باشید و در آرزوی داشتن فرزندانی آزادمنش هستید، درک این حقیقت ساده، یعنی ضرورت تغییر بسیار مهم است. کلیه اموری که ما آنها را حس می کنیم، می بینیم، لمس می کنیم و راجع به آنها فکر می کنیم، مدام در حال تغییر هستند.

مساله اساسی این نیست که شما تغییر را دوست دارید یا خیر؟خود شجاع هستید؟

چون روند تغییرات بی اعتنا به خواسته و عقیده ی ما خود به خود ادامه می یابد. آموزش فرزندان خود به منظور مواجهه ی صحیح با این پدیده و نحوه ی برخورد خودتان با تغییرات است در زندگی روزانه بسیار مهم و تعیین کننده است. کودکی که با این باور، بزرگ می شود که تغییر را به عنوان یک پدیده طبیعی بپذیرد و از آن به عنوان بخشی کارآمد شدن استقبال کند، در مسیر سعادت و خرسندی و شجاع بودن قرار خواهد گرفت.

آموزش شجاعت

نکته اصلی

به عبارت دیگر کودکی که از تغییر وتحول واهمه دارد، از دست زدن به تجارت جدید امتناع می کند، از شکست می ترسد و در نتیجه روش های ساده و راحت را بر می گزیند، او در زندگی فردی بی انگیزه و کسل خواهد شد. معمولا افراد ناراضی از تغییرات، شدیدا می ترسند. چنانچه فرزندان خود را به گونه ای تربیت کنید که از تغییرات واهمه داشته باشند، فردی عصبی بار خواهند آمد که قادر نخواهند بود با دنیا آن چنان که هست، یعنی پدیده ای دایما در حال تغییر، مقابله و برخورد نمایند. و با این ترتیب آنها را به سوی یک زندگی کسل کننده، عاری از سعادت و رضایت سوق خواهید داد.

کودک قوی

برای اینکه به فرزندان خود بیاموزید که به استقبال تغییرات بروند

لازم است که دیدگاه ها و شیوه های رفتاری جدید را که در زندگی روزانه با آنها مواجه هستند مورد توجه بیشتری قرار دهید. و همچنین باید در نحوه ی تفکر و اعمال خود تجدید نظر کنید. به جای ترس از تغییر، مخاطرات متضمن تعلیم و تربیت فرزندان خود را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید. برای اینکه بیاموزیم چگونه تغییرات را باور کنیم و آنها را بپذیریم در وهله اول نخست باید دیدگاه ها و طرز تلقی و شیوه های رفتاری جدید را مورد تعمق و تفکر قرار دهیم به شکلی که شجاع بودن را از خود شروع کنیم.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

یک نظر

  1. جالب بود و چه قدر ما در این زمینه عقب هستیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *