یکشنبه , آگوست 7 2022
خانه / مجله / خجالت کشیدن چیست؟ و چطور به وجود آمده است؟

خجالت کشیدن چیست؟ و چطور به وجود آمده است؟

آیا شخص خجالتی احساس نمی کند که در جمع راحت تر است؟ بطور یقین خیر! آیا برای او جبران کردن خجالت دل پذیر است؟ بار دیگر پاسخ منفی است. با این حال ممکن است فکر کنید او قوی بنظر می رسد. چرا که شخصی، خشن، بدگمان به همنوع، بی اعتنا، پر کنایه و تمسخر کننده و هم چنین کنار آمدن با او مشکل است.

خجالت کشیدن

مردم از او می ترسند و این تمام چیزی است که او می خواهد. او از دیگران می ترسد و می تواند دیگران را بترساند. او فکر می کند کم رو نیست. اغلب تصور می کند رفتاری نیکو و پسندیده دارد. چقدر خوب بود این رویای زیبا به حقیقت می پیوست. صدای حقیقی از اعماق وجودش به او می گوید: ( اگر این حالت فقط مدتی ادامه داشت…) آیا دوام می آورد؟ پاسخ منفی است، چرا که دیر یا زود با کسی برخورد می کند که شخصیت واقعی او را بشناسد.

شخصی که تشخیص می دهد اعتماد بنفس او یک نقاب است؛ یک نقاب مقوایی نه آهنی و بعد خودستایی و غرورش مانند یک مشت مقوا درهم می ریزد و نابود می شود. این حالت از بین رفتن غرور بسرعت انجام می شود؛ چرا که باطن او همچون ظاهرش استوار نیست و به عبارت دیگر از درون حمایت نمی شود. او خود می داند که اعتماد به نفس او بی اساس و قدرتش دروغی است.

خجالت کشیدن 1
خجالت کشیدن 1

این مطالب چه چیزی را اثبات می کند؟

اینکه کوششی این چنین برای تغییر موازنه رفتار، اگر مایه امنیت بیشتر هم باشد باز هم عاقلانه نیست. شخص خجالتی و مغرور همواره نگران کنار رفتن نقاب از مقابل چهره خویش است. این ترس باعث تشدید دلهره است که خجالت ایجاد کرده است. او همیشه در حالت دفاعی علیه چیزیست که بخواهد نقاب چهره اش را کنار زند.

همچنین شبیه جنایتکاریست که بعد از ارتکاب جرم موفق به تغییر چهره خود نشده و در انتهای خیابان گشتی پلیس را دیده است.

خجالت کشیدن 12

در زندگی روزانه

این گونه افراد خجالتی و مغرور هر روز دیده می شوند؛ و شما آنها را می شناسید. افرادی ترش رو یا ساکت و بیزار از گفتگو. آنها خشک و رسمی رفتار می کنند؛ فقط به این دلیل که در بیان حس نیت خود ناتوانند. با این کار می خواهند بگویند که احساسات خوب آنها در سیرت آنهاست.

این طرز رفتار باعث آرامش شخصیت عاطفی آنهاست. اگر آرامش شخصی با این صفات در جمع بیشتر شود، می تواند به بازگشت حالت جبران اطمینان داشته باشد. چرا که مایل به نگاه کردن و گوش دادن به دیگران نیست. به نظر می رسد که با همه کس و همه چیز دشمنی دارد.

این حالت باعث می شود که از نظر افراد کوتاه بین شخص فاقد جاذبه باشد. این نوع خجالت نه تنها برای شخص خجالتی، بلکه برای اطرافیان نیز خوشایند نیست.

خجالت کشیدن 123

روش تربیت و خجالت

علت بنیادی بیشتر انواع خجالت را می توان در سخت گیری های نابجای پدر و مادر و معلمانی ردیابی کرد، که قدرت ذهنی کودکان را درک نکرده اند.

این افراد تصور آنرا دارند که:

یک پسر کوچک، تصویری کوچک و مینیاتوری از یک مرد است.

یک دختر کوچک یک زن کوچک است.

نیاز به یادآوری نیست که این افراد در اشتباه هستند. چون تصور می کنند که اعمال یک کودک، همان مفاهیم اخلاقی اعمال بزرگترها را داراست. آنها نمی دانند که بسیاری از کارهای یک کودک در اصل تجربه آموزی ساده ای است. بطور مثال اگر سکه ای از جایی برداشت؛ نباید او را به زندان برد. در رفتار با کودکان باید طبیعت و خصلت واقعی آنها را در نظر داشت.

اصول و قواعدی که بر زندگی بزرگترها حاکم است نباید در مورد آنها رعایت شود. بسیاری از عقده های حقارت و ناسازگاری های اجتماعی نتیجه همین اعمال و خطاهاست. نوجوانان گاهی مرتکب کارهایی می شوند که مغایر با اخلاق است. مثل دزدی، دروغگویی و…… . در این میان باید دید واکنش بعضی از مردم چیست؟ آنها بی درنگ از شیطان، شرارت، گناه و مجازات ابدی و جهنم سخن می گویند.

آنها کاری می کنند که کودک گناهش را فراتر از میزان واقعی آن بداند. بنابراین کودک احساس می کند که بدنام و لکه دار شده است. پدرانی را می شناسیم که وقتی خلافی مثل دزدی را، از فرزند خود مشاهده کردند، به او می گویند (( شیطان در وجود تو رخنه کرده است)).

همه دوستان و معلمان تو موضوع را می دانند؛ چون روی پیشانی تو نوشته شده است که چه کار بدی کرده ای. اما به تو چیزی نمی گویند. زیرا می دانندکه از کار خودشرمنده هستی و چیزهای ابلهانه و بی سروته از این قبیل.

خجالت کشیدن 1234

این گونه افراد

بجای درک مشکل و ایجاد تفاهم و کمک به کودک، شخصیت او را نابود می کنند. این نوع رفتار می تواند بطور یقین کودک را منحرف و گرفتار آزار دائمی سازد. احتمال دارد این کودک هر جا برود احساس شرم کند. او پس از رسیدن به بلوغ احساس می کند که از نظر دیگران مردود و منفور است.

بسیاری از از جوانها بخاطر شرمی که به آنها تلقین شده است هم چون طاعون زده ها از دیگران می گریزند.

این نوع جوان ها پس از رسیدن به مرحله رشد دچار احساس حقارت شدید خواهند شد. آنها خود را خجالتی می خوانند، بدون آنکه حتی علت آنرا بدانند و بفهمند که خجالت آنها از اعمال بی دانش دیگران سرچشمه می گیرد.

راه های از بین بردن خجالت

1 . توجه کردن به نقاط قوت و سعی کردن برای تقویت نقاط ضعف

2 . دقت کنید که در چه مواقعی حالت خجالت زیادی دارید و با برنامه ریزی، هدف های کوچکی را انتخاب کنید تا به صورت آهسته با آن حالت ها مواجه شوید. مواجهه نشدن با این حالت ها کاری را برای شما درست نمی کند و در واقع عمق این مشکل را زیاد تر می کند.

3 . ارتباطات ای که در حال حاضر دارید را حفظ کنید و سعی کنید که کیفیت آن را نیز بیشتر کنید؛ به معنای این که دوستان خود را بیشتر ببینید.

4 . باور داشته باشید که خجالت در همه افراد وجود دارد و آنها یاد گرفته اند که از این احساس استفاده کنند. ( رجوع شود به مطلب احساسات و کارگاه های احساسات)

5 . ما انسان ها توانایی ذهن خوانی نداریم که بتوانیم بفهمیم که در ذهن دیگران نسبت به ما چه می گذرد، پس راحت باشید و به فکر بهتر شدن خود باشید نه این که فلان فرد چه برداشتی از من داشت.

6 . خجالت کشیدن طبیعی است و نباید بخاطر آن ناراحت بود و از دیگران دوری کرد. اما خجالت کشیدن زیاد موردی است که باید به آن توجه کرد و از مشورت با متخصصین استفاده کرد تا بتوانیم در زندگی احساس آرامش و موفقیت بیشتری داشته باشیم.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *