یکشنبه , می 22 2022
خانه / مجله / روانشناسی چیست؟ (قسمت اول)

روانشناسی چیست؟ (قسمت اول)

خیلی ها دوست دارند اطلاعات روان شناسی خود را کامل کنند و یا به اطلاعات خود بیفزایند. ما در این مجموعه به روانشناسی خواهیم پرداخت تا شما را با این رشته پر طرف دار بیشتر آشتا کنیم.

روانشناس

روانشناسی چیست؟

بندرت می توانید روزی را بدون شنیدن این کلمه بگذرانید. حتی از گوینده اخبار ورزشی نیز شنیده اید که درباره روانشناس تیم خبری را می دهد و یا فردی را دیده اید که پیش یک مشاوره می رود و یا به کارگاه یا همایش روانشناسی دعوت شده اید. امروزه این رشته یکی ارکان مهم در اجتماع است و بسیاری از مردم از خدمات این گروه استفاده می برند و سلامت روان خود را ارتقاع می دهند.

روانشناس 12

اما واقعا مفهوم این رشته چیست؟

روانشناسی علم مطالعه رفتار و فرآیند های ذهنی است. یعنی فرد دوره دیده در این رشته توانایی این را دارد که رفتار و افکار شما را مورد مطالعه قرار دهد و بهترین شیوه برای بهتر زندگی کردن به شما معرفی کند یا شما را آماده کند برای مواجهه با مشکلات در زندگی.

هیچکس کاری را بدون دلیل انجام نمی دهد. هیچ چیز بخودی خود اتفاق نمی افتد. هر رفتاری سببی دارد. هنگامی که شما می دانید که چه می کنید ذهن آگاه شما در حال کار کردن است. وقتی که شما طوری رفتار می کنید که موجب تعجبتان می شود ذهن شما باز هم در کار است. ولی این بار آن قسمتی از ذهن شما فعال است که درباره اش اطلاعی ندارید و به آن ضمیر نا آگاه گفته می شود.

روانشناس 1

روانشناس 

به این ترتیب تا اینجا به تعریف کاملی از روانشناسی رسیده ایم. ولی روانشناسی چیزی بیشتر از یک علم است، روانشناسی یک حرفه نیز است شخصی که در حرفه روانشناسی تحصیلات و تجربه بسیار بدست می آورد روانشناس نامیده می شود.

با این وجود که تربیت یک روانشناس کاری بسیار مهم و زمان بر است اما این رشته با سرعت بسیار زیاد در حال رشد کردن است. این رشته  یکی از رشته های است که بسیار علاقه مند زیاد دارد و افراد زیادی در کنکور انتخاب اول آنها این رشته است.

افکار اشتباهی نیز درباره این رشته وجود دارد

برای مثال: این که روانشناس باید همه چیز را بداند ویا روانشناس ها خودشان مشکل دارند، روانشناس ها می توانند ذهن دیگران را بخوانند، روان شناس ها نباید هیچ مشکلی داشته باشند این ها و هزاران اشتباه دیگر وجود دارد که رشته روانشناسی را در افکار عمومی بد جا انداخته است امیدواریم بتوانیم که با این مجموعه کمی از این اشتباهات را کم کنیم.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

دانلود متن به صورت صوتی

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *