دوشنبه , مهر ۲۲ ۱۳۹۸
خانه / مجله / انتقاد از خود چیست؟ و چطور می تواند به ما کمک کند؟

انتقاد از خود چیست؟ و چطور می تواند به ما کمک کند؟

انتقاد از خود یکی از نشانه های فرد سالم است و افرادی که منتقد سرسخت خود هستند پیشرفت بیشتری در زندگی خواهند داشت

انتقاد از خود

ما انسان ها مخلوقات عجیبی هستیم و یا شاید جالب توجه. وقتی که موفقیم دلمان می خواهد همه دنیا از آن مطلع شوند و تا جایی که امکان دارد از توفیقامان بهره ببریم. طبیعی که خیلی هم دلمان می خواهد دیگران با دیده تحسین به ما بنگرند و حتی گاه با انگشت ما را به هم نشان دهند و بگویند می دانی این همان کسی است که چنین و چنان کرد.

باز همین انسان در صورت شکست، کاملا آمادگی دارد که تقصیر را خیلی راحت به گردن این و آن بیندازد. طبیعی به نظر می رسد که اگر فروشنده ای، فروش خوبی نداشت تقصیر را به گردن مشتری بیندازد و یا صاحب فروشگاه به گردن مدیر داخلی. یا در نزاعهای خانوادگی زن تقصیر را به گردن شوهر بیندازد و شوهر به گردن زن.

طبیعی است که در این دنیای پر هیاهو همه تقصیر را به گردن هم بیندازند. اما واقعیت امر این است که شکست خوردن به سبب نداشتن لیاقتهای فردی است و نیز اشتباهاتی که در مسیر خود مرتکب شده اید.

اگر می خواهید موفق شوید، بهتر است که این راه را انتخاب کنید:

به خودتان بگویید من برای اینکه انسانی کامل باشم سعی خودم را می کنم و برای اینکه متوجه شوید که در چه مرحله ای هستید خودتان را زیر سوال ببرید یا به اصطلاح خود را درون لوله آزمایش قرار دهید و از پشت لوله آزمایش به خودتان نگاه کنید. البته نگاه باید انتقاد آمیز باشد؛ باید به نقاط ضعفی نگاه کنید که تا به حال به آن توجه نداشته اید. پس تصمیم به اصلاح آن بگیرید و بی درنگ دست به اقدام بزنید. بعضی اشخاص به قدری با خصوصیات خود مانوس شده اند که حتی قادر به مشاهده و تشخیص آنها نیستند.

اپرا

یکی از هنرمندان بزرگ اپرا در مصاحبه ای که انجام شد

این طور اظهار نظر کرده بود: از دردناک ترین و ناخوشایندترین لحظات زندگیم بزرگترین درس را آموختم. در ادامه گفته بود: من و دختر دیگری برای امتحان صدا و آواز رفته بودیم. او قبول شد و من نشدم. بی اندازه ناراحت شده بودم و بغضم گرفته بود. دلم داشت از غصه می ترکید که چرا انتخاب ناعادلانه صورت گرفته است. دلم می خواست بنشینم و ساعت ها اشک بریزم که چرا بدبختم و چرا شکست خوردم.

انتقاد از خود 1

مربی آوازم به من گفت عزیزم، چرا ناراحتی؟ به جای ناراحت شدن سعی کن حقیقت شکست را بپذیری

این جمله کوتاه مربی دلم را به درد آورد و باعث شد که آن شب خواب به چشمانم راه نیابد. تا صبح بیدار ماندم و فکر کردم؛ همان طور که در تاریکی شب روی تختم دراز کشیده بودم و مرتب از خودم می پرسیدم. ( چرا قبول نشدم؟) جوابم را پیدا کردم. دیدم هنوز به تمرین بیشتری احتیاج دارم و هنوز از قابلیت لازم برخوردار نیستم.

علت شکستم را یافتم و پذیرفتم. خوب حالا باید چه کار کنم که بار دیگر قبول شوم؟ تمرین و تمرین و باز هم تمرین.

Self-criticism

این هنرمند بنام می گوید:

وقتی که به ایراد خودم پی بردم و علت شکستم را دریافتم، آن را پذیرفتم. این کار باعث شد که نه تنها روی صحنه هنرمند خوبی بشوم، بلکه به من کمک کرد تا در زندگی دارای آن چنان شخصیتی گردم که بتوانم محبت دوستان فراوانی را جلب کنم و در دلهایشان راه یابم. در نتیجه دوستان بی شماری هم پیدا کردم.

انتقاد از خود، نوعی سازندگی است؛ به شخصیت استحکام می بخشد و آدمی را برای کامیابی های بیشتر آماده می کند. تقصیر را به گردن این و آن انداختن در واقع نوعی ویرانگری است و چنانچه شما بخواهید ثابت کنید که دیگری باعث شکست و ناکامیتان شده است، علاوه بر اینکه شخصیت خود را زیر سوال می برید، هیچ ارزش و اعتبار هم کسب نمی کنید.

انتقاد از خود121

از خودتان به طور جدی انتقاد کنید

از اشتباهاتی که مرتکب شده اید و یا از نداشتن کارایی خود فرار نکنید آنها را بپذیرید. حتی دانشمندان هم به نقاط ضعف و اشتباهات علمی خویش پی می برند و در راه رفع آنها اقدامات جدی خواهند داشت. اگر چنین نکنند که عالم و دانشمند نیستند.

وقتی که به اشتباهتان پی بردید، نباید روی آن انگشت بگذارید و به خودتان بگویید، بله به این دلیل بود که بدبخت شدم. باید از زاویه دیگری به اشتباهتان نگاه کنید و به خودتان بگویید: این بار راهم را عوض می کنم و مسیر دیگری را در پیش می گیرم تا موفق شوم.

یکی از بزرگان می گوید: بدبخت کسی است که وقتی مرتکب اشتباهی شد نتواند از آن تجربه ای برای خود اندوخته سازد

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *