سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / اعتیاد / چه کسانی معتاد می شوند؟

چه کسانی معتاد می شوند؟

 و چرا؟ 

افراد زیادی هستند که نمی دانند چرا یک فرد معتاد می شود و در مقابل افرادی هم هستند که فکر می کنند فرد معتاد کسی است که اخلاق مدار نیستند، یا اراده قوی ندارند و در کل انسان های خوبی نیستند. واقعیت این است که اولا اعتیاد یک بیماری است و درمرحله دوم این بیماری بسیار پیچیده تر از آنچه که شما فکر می کنید است. مواد مخدر مغز انسان را دستخوش تغیراتی می کند که ترک کردن را فرآیندی بسیار طولانی خواهد کرد.

Teen and addiction

نگران نباشید محققان زیادی در پی ایجاد درمان هایی هستند تا به وسیله آن بتوانند این بلای خانمان سوز را از بین ببرند و در حال حاضر نیز موفقیت های زیادی بدست آورده اند.

محرک های زیادی برای مصرف مواد در جامعه وجود دارد مثل تعارف در گروه همسالان یا وجود مواد در خانه، دوستان مصرف کننده، راحتی در دسترسی به مواد، اثرات آرام بخش موقتی مواد و هزاران محرک دیگر سوال اصلی اینجاست که چرا بعضی افراد به طرف مواد کشیده می شوند و بعضی دیگر نه.

یکی از مهم ترین عوامل گرایش افراد به اعتیاد این است که مواد هورمونی را در مغز انسان تحریک می کند که مسئول شادی و آرامش است. خوب فکرش را بکنید فردی که نه در خانواده و نه در جامعه احساس آرامش و شاد بودن ندارد چرا به طرف مواد نرود؟

این گفته را با دو مثال بیشتر توضیح می دهم مثال اول:

افرادی که به بیماری های سختی دچار می شوند مثل سرطان در بیمارستان به آنها میزان زیادی مرفین داده می شود تا بتوانند درد را تحمل کنند اما سوال این جاست که چرا این افراد بعد از یک دوره یا دو دوره بعد از مرخصی معتاد نمی شوند؟

جواب این سوال در مثال دوم است:

دو جایگاه برای موش ها ساخته شد در جایگاه اول یک موش قرار گرفت و در جایگاه دوم ده موش به این موش ها هیچ خوراکی داده نشد و فقط مقداری مواد به آنها داده شد و در هر دوجایگاه موش ها شروع به خوردن مواد کردند، بعد از مدتی در کنار مواد مقداری خوراکی نیز گذاشته شد. فکر می کنید چه اتفاقی افتاد؟ بله دقیقا جایگاه اول که یک موش بود خوراکی را نمی خورد و فقط مواد را می خورد و در جایگاه دوم گروه موش ها دیگر مواد را نخوردند و فقط به خوردن خوراک مشغول بودند.

موش

این نشان می دهد گروه خوب چه تاثیر مهمی در پیشگیری و حتی درمان اعتیاد دارد. پس باید از خانواده خود شروع کنیم و کارکرد های درست تری را به خانواده خود اضافه کنیم مثل:  توجه به تمامی افراد خانواده، محبت کردن، همدلی داشتن، اعتماد و احترام و این ها به وسیله آموزش بدست می آید مثل آموزش های مهارت های زندگی.

این آموزش در آینده بسیار نزدیک در سایت ارائه خواهد شد. با تشکر از حضور شما دوستان.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی.

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *