سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / اعتیاد / جوانان و مواد مخدر

جوانان و مواد مخدر

جوانان و مواد مخدر مسئله ای است که ذهن بسیاری از خانواده ها را درگیر خود کرده است. سعی شدده در این مقاله به شکلی جامعه به این بحث پرداخته بشود. 

جوانان و مواد مخدر

والدین دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان تازه وارد به دانشگاه از جمله کسانی هستند که بیش از دیگران از استعمال مواد مخدر بیمناک هستند. کسانی که فرزندان کوچک دارند و حتی والدین آینده از این بیم بکلی بدور نیستند. آنان نیز نگرانند که میزان خطر تا چه حد بالا خواهد گرفت و زمانی که فرزندانشان با این خطر روبرو گردند، چگونه باید به مبارزه با آن برخیزند.

پاره ای از مردم

به سادگی همه مواد مخدر را محکوم می سازند و خواستار آنند که قوانین سخت تری وضع و اجرا گردد تا شاید این دشواری پیچیده تماما از میان برداشته شود. در عین حال اینگونه افراد از اینکه اصولا مسئله استعمال چنین مواردی را پیش کشند وحشت دارند زیرا که می گویند گفتگو و بحث درباره آن، موجب شیوع بیشتر آن خواهد گردید. برای کسانی دیگر، از جمله خود من، به عیان معلوم است که علی رغم مجازاتهای سنگین و گاه دهشت انگیز، بکار بردن مواد مخدر همچون آتشی پرزور و مهار نشدنی رو به گسترش می رود.

از این رو

بهتر آن است که تا حد امکان بدین مسئله بطور عینی و با بی طرفی نظر اندازیم تا دست کم بدانیم کجا هستیم و آیا برای حل این مشکل راهی وجود دارد یا خیر.

اجازه دهید

که در آغاز این مبحث، برای اجتناب از هر گونه سوء تفاهم، بگویم که من بهیچ عنوان از استعمال مواد مخدر و آرامش بخش از جمله الکل و توتون جانبداری نمی کنم و اعتقاد دارم جامعه ایده آل آن است که مردمش آنقدر از مشاغل، روابط انسانی و احساسات عاطفی خویش سرمست لذت شوند که برای کیف و لذتی زودگذر و بدفرجام نیازی به داروهای زهرآگین نداشته باشند. ولی از واقعیت تا آرمان راهی دراز دیده می شود.

جوانان و مواد مخدر1

مواد مخدر اکنون به میزان وسیع در اجتماعات مختلف بکار برده می شود و به همین سبب نمی توان وجود آنرا نادیده گرفت

موادی که در اینجا بدانها اشاره می رود ماری جوانا، حشیش، هروئین، داروهای خواب آور، ال ای دی، الکل و توتون خواهد بود. توتون از طریق بیماری هایی مانند سرطان، امراض قلبی و ریوی، و الکل از طریق امراض کبدی، ذات الریه و بخصوص حوادث رانندگی هر ساله موجب مرگ صدها هزار نفر می گردد.

در جهان امروز

الکلیسم ملیونها انسان را راهی بیمارستان ها کرده و مغز بسیاری از آنان را برای همیشه از کار انداخته است. این امر خانواده های فراوانی را که عضوی از آنها در این وضع قرار گرفته، از نظر اقتصادی، عاطفی و فشار اجتماعی با بلایای کشنده روبرو ساخته است.

آنانکه بخاطر کشیدن سیگار ماری جوانا در بیمارستان بستری شده اند کم هستند ولی در مقابل جوان های بیشماری که مصرف کنده ماری جوانا هستند، بخاطر روی آوردن به آن از مدرسه و اجتماع طرد شده اند.

کسانی که هروئین و مواد مخدر دیگری چون مرفین استفاده می کنند و نیز بسیاری از افرادی که بحد افراط میگساری می کنند از نظر جسمی معتاد می شوند، بدین معنی که بدون سختی های زیاد نمی توانند از این مواد روی گردان شوند. و گاه نبود مواد باعث دردسرهای زیادی برای آنها خواهد شد.

جوانان و مواد مخدر12

اعتیاد به ماری جوانا

و ال اس دی جنبه روانی نیز دارد و عادت به آنها فرد را به ادامه استعمال بیشتر می کشاند. این گونه مواد بینایی، شنوایی و لامسه فرد معتاد را دگرگون می سازد و وی را دچار توهمات می کند.

مواد آمفتامین

محرک های هستند که بعضی اشخاص برای آنکه هنگام مطالعه یا رانندگی خوابشان نبرد و یا وزنشان کم شود از آنها استفاده می کنند. کسانی هستند که یکجا چند قرص آمفتامین می خورند تا احساس شادی و نشاط کنند. اگر برای حفظ حالت وجد و خلسه چند روز پیاپی از این دارو استعمال شود کار به مرحله خطرناکی می رسد.

شور و شادی درون، افسردگی و غمزدگی کشنده ای بدنبال خواهد داشت که فرد گاه برای جبران آن به داروی بیشتر پناه می برد و دیری نمی گذرد که در حال خستگی و بیحالی مفرط، سوء تغذیه و بیماری روانی از بین می رود.

قرص های خواب آور

بسیاری از مردم

کپسولها و قرص های خواب آور را نسبتا بی ضرر می دانند و همین تصور موجب شده که به میزان وسیع از این داروها مصرف شود و حالتی مانند مستی در فرد بوجود آورد و منجر به اعتیادی شود که ترک آن دشوار و گاه خطرناک باشد.

مواد خواب آور نیز از این رو که تفاوت بین مقدار مفید، مقدار کیف آور، و مقدار مرگ آور آن تقریبا ناچیز است پر خطر بشمار می آیند بخصوص آنکه معمولا این مقادیر برای همه یکسان و معین نسیت. مقدار قرص خواب آوری که ممکن است برای یک انسان در سن و سال و وضع جسمانی خاص مفید باشد احتمالا برای کسی دیگر با خصوصیاتی متفاوت مرگ آور خواهد بود.

جوانان و مواد مخدر123

سالی هزاران نفر بر اثر بی مبالاتی یا بقصد خودکشی و در اثر مصرف داروهای خواب آور جان می سپرند

کسی که ماری جوانا مصرف می کند اغلب واکنشی از در خود فرورفتگی نشان می دهد و گاه دچار توهماتی زودگذر می شود. اگر مصرف مشروبات الکلی موجب جدال و جنایت و دزدی و زنا می گردد ماری جوانا حالتی از رخوت بوجود می آورد.

علت اولیه

هر گونه داروی مخدر و تسکین بخش، محرک ها، آشوبهای است که فرد در طی چند سال اولیه زندگی تجربه کرده است. پله اول برای تبدیل شدن به فرد معتاد، سیگار و ماری جوانا و توتون است. پس به هیچ عنوان نباید مصرف این گونه از مواد را دست کم گرفت و فرزندان خود را رها کرد تا معجزه ای به وجود آید تا فرزند شما انسانی موفق در زندگی شود.

جوانان بسیاری هستند

که در زمان یافتن هویت تازه خویش آرمانها و خواسته های خود را در زمان یافتن هویت تازه خویش آرمانها و خواسته های خود را از دست می دهند و می انگارند که رابطه آنها با دنیای پیرامونشان از هم گسسته است. همین گروه اند که بیش از افراد دیگر به مواد مخدر و مشروبات الکلی پناه می آورند و چون پس از احساس خلاء و پوچی و دلهره، احساس لذت و شادی و کیف می کنند در مصرف آنها تا حد اعتیاد پیش می روند. جا دارد این سوال که اصولا چرا جوانان، بخصوص در عصر ما، این همه به مواد مخدر پناه برده اند؟

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

معتاد

چه کسانی معتاد می شوند؟

 و چرا؟  افراد زیادی هستند که نمی دانند چرا یک فرد معتاد می شود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *