جمعه , جولای 30 2021
خانه / مجله / اعتیاد به داشتن یک عشق

اعتیاد به داشتن یک عشق

پندار خاموشی که غالبا با ترس از عدم تایید دست در دست دارد، چنین است: نمی توانم انسان خوشبخت و کاملی باشم، مگر این که مورد عشق و علاقه فردی از جنس مخالف قرار بگیرم. عشق واقعی برای سعادتمند بودن ضروری است.

عاشقان

تمنا و نیاز به عشق برای احساس خوشبختی، وابستگی خوانده می شود. وابستگی بدین معنی است که فرد قادر به قبول مسئولیت زندگی هیجانی خویش نباشد.

مضرات معتاد به عشق بودن: آیا مورد عشق و علاقه بودن یک ضرورت مطلق است یا امری اختیاری و در عین حال خوشایند است؟

خانم م زن مجرد سی وسه ساله ای است که عصرها و آخر عفته ها را در آپارتمان خود با دلتنگی و افسردگی سر می کند. به خود می گوید: این دنیا دنیای زوج هاست. من بدون مرد هیچ چیز نیستم. اظهارات او تلخ و ناراحت کننده بود. وجودش سرشار از خشم بود زیرا اطمینان داشت که مورد عشق و محبت بودن به اندازه اکسیژنی که تنفس می کند حیاتی است. در واقع او بقدری آزمند و پر نیاز بود که سبب دور شدن مردم از وی می شد.

پیشنهاد کردم کار را با تهیه لیستی از فواید و مضرات این عقیده که من بدون مرد هیچ هستم شروع کند.

در لیست خانم م مضرات کاملا روشن بودند:

1 . از آنجا که کسی عاشق من نیست این عقیده موجب دلسردی ام می شود.

2 . علاوه بر آن، این تصور انگیزه ای را هم که شاید برای انجام کاری یا رفتن به جایی داشته باشم، از من می گیرد.

3 . سبب می شود احساس تنبلی کنم.

4 . احساس ترحم به خود را در من برمی انگیزد.

5 . غرور و اعتماد به نفس مرا کم کرده است، مرا حسود و تلخ می کند.

6 . سرانجام، این عقیده، احساسات مخربی را در من بوجود می آورد و ترس از تنهایی را به من القا می کند.

سپس او آنچه را که تصور می کرد در شمار مزایای قبول این عقیده است که مورد عشق و علاقه بودن ضرورت مطلق سعادت است، ردیف کرد:

1 . این عقیده برای من یک همدم، عشق و امنیت به همراه خواهد آورد.

2 . به زندگیم هدف داده و دلیلی برای زنده بودنم خواهد بود.

3 . اتفاقی برایم پیش خواهد آورد که در انتظار آنها هستم.

این مزایا نشان می داد که خانم م فکر می کند با گفتن این که نمی تواند بدون مرد زندگی کند، به نحوی همدمی در زندگی برایش پیدا خواهد شد.

آیا این مزایا واقعی بودن یا خیالی و بی اساس؟

هرچند که خانم م به مدت چندین سال این عقیده را داشت که نمی تواند بدون یک همسر و همدم زندگی کند، این طرز برخورد هنوز جفت دلخواه او را به همراه نیاورده بود. او تصدیق کرد که این چنین اهمیت قائل شدن برای مردان در زندگی آن طلسم سحر آمیزی نبوده است که یکی از این مردان را به پشت در خانه او بکشاند.

او پذیرفت که افراد وابسته و پر توقع غالبا توجه زیادی از دیگران مطالبه می کنند و چنان به نظر می رسند که نه تنها در جلب توجه اولیه افراد جنس مخالف بلکه در حفظ رابطه مداوم نیز دچار مشکلات بزرگی می شوند. خانم م توانست به این موضوع پی ببرد که افرادی که سعادت را در درون خود پیدا کرده اند معمولا در نظر جنس مخالف خواستنی تر هستند و مانند مغناطیسی آنها را جذب می کنند، زیرا روحی آرام دارند و احساسی شادی می آفرینند.

برعکس معمولا این زنان وابسته و معتاد مرد هستند که آخر سر تنها می مانند

top-heartwarming-10-facts-about-love

این در واقع تعجبی هم ندارد. اگر موضوع شما چنین باشد که به کس دیگری به خاطر این که احساس ارزش کنید ((نیاز )) دارید، پیام زیر را می رسانید: مرا دریاب! من هیچ ارزشی ندارم! نمی توانم روی پای خودم بایستم! تعجبی ندارد که هیچ کسی به طرف شما نیایید.

شاید به دلیل این تصور نادرست به وابستگی خود چسبیده اید که فکر می کنید اگر مستقل باشید دیگران شما را فردی خواهند دید که آنها را طرد می کند و سرانجام تنها خواهند ماند. اگر از این می ترسید وابستگی را با گرمی برابر می کنید. هیچ چیز نمی تواند تا این حد دور از حقیقت باشد.

اگر تنها و وابسته هستید، خشم و بیزاری شما از این واقعیت ریشه می گیرد که خود را از عشقی که فکر می کنید مستحق دریافت آن از دیگران هستید محروم احساس می کنید. این طرز برخورد شما را به انزوای بیشتری سوق می دهد. اگر مستقل تر باشید، هیچ اجباری به تنها ماندن ندارید، بلکه این ظرفیت را دارید که حتی هنگام تنها بودن نیز احساس شادی و رضایت کنید.

هر چه مستقل تر باشید، در احساسات خود اطمینان و امنیت بیشتری خواهید داشت. علاوه بر آن، حالات روحی شما در سایه مرحمت شخص دیگری نوسان نخواهد داشت. از آن گذشته، میزان عشقی که کسی می تواند در مورد شما داشته باشد در اغلب موارد کاملا غیر قابل پیش بینی است.

دیگران ممکن است همه چیز را درباره شما درک نکنند و همیشه رفتار مهر آمیزی نداشته باشند. اگر حاضر باشید که عشق به خویشتن را بیاموزید، منبع دائمی تر و قابل اطمینان تری از احترام به خود را خواهید داشت.

اولین گام این است که ببینید آیا می خواهید مستقل باشید؟

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *