یکشنبه , می 22 2022
خانه / تازه های روانشناختی / بهترین شیوه ارتباطی

بهترین شیوه ارتباطی

بهترین شیوه ارتباطی

شیوه ارتباطی

بهترین شیوه ارتباطی کدام است و چطور می شود که آن را یاد گرفت ؟

در این مقاله سعی شده است که به تمام این سوال ها پرداخته شود و جواب های مناسبی را برای شما مهیا کند.

دو نوع شیوه ارتباطی وجود دارد اولی ارتباط من و تویی است و دومی ارتباط من و اویی. این دو، مشخصه های ارتباطی ما با افراد در اجتماع هستند و هر کدام را در موقعیت های متفاوت استفاده می کنیم اما متاسفانه در خیلی از موارد جایگاه درست این شیوه ها را بلد نیستیم یا درست اجراء نمی کنیم.

حال به تعریف هر کدام می پردازیم، در شیوه ارتباطی من و اویی ارتباط بدون وجود فرد مورد نظر شکل می گیرد به معنای آن که یکی از افرادی که باید در ارتباط باشند وجود ندارد و ما در حال تخیل و رویا پردازی با فرد مورد نظر به گفتگو می پردازیم. این شیوه معایب و مزایای خود را دارد، عیب این شیوه، قضاوت و تصمیم گیری بر اساس داشته های محدود مان است که شکل می گیرد و فرصت دفاع از طرف مقابل گرفته می شود و هر آنچه که ما داریم ادراکات خودمان است که در موارد زیادی احتمال دارد که اشتباه باشند.

مزیت

این شیوه فرصتی است که ما به خودمان می دهیم که برای آینده و زمانی که با فرد مورد نظر قرار گفتگو داشته باشیم فکر خود را منسجم کرده و آماده گفتگویی سازنده باشیم. نکته اصلی و با اهمیت آن است که بدون قضاوت و نتیجه گیری این کار را انجام دهیم در این شیوه ما با احساسات خود رو به رو می شویم و نسبت به آنها آگاه تر خواهیم بود.

1

در شیوه دوم ما مستقیم با فرد مورد نظر به گفتگو می پردازیم و بازخورد های فرد مقابل را در مقابل موضع گیری خود خواهیم دید. این شیوه برای ما مزیت های فراوانی را به ارمغان می آورد که مهم ترین آن یادگیری های است که ما خواهیم داشت، اما در مقابل عیب آن این است که اگر ما بدون تفکر و آماده سازی ای که شیوه اول به ما می دهد وارد ارتباط شویم، یادگیری ای نخواهیم داشت مگر فن مجادله بدون یادگیری سازنده.

هر کدام این دو شیوه احتیاج به اکتساب و آموزش دارند تا ما را در راه موفقیت در ارتباط یاری کنند. یادگیری این دو شیوه ارتباط مستقیمی با عینیت بخشیدن یادگیری ها دارد به معنای آن که ما باید این شیوها را در اجتماعاتی که در آنها حضور داریم پیاده کنیم و به تجربه های ارتباطی خود بیفزایم.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی.

 

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

stay-home-tiredness-1 (Copy)

چند راه برای سپری کردن دوران قرنطینه

روشهای زیادی برای در قرنطینه وجود دارد که باید این روزها به آنها توجه بیشتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *