سه‌شنبه , ژوئن 28 2022
خانه / پاسخ سوال شما / بازی نهنگ آبی چیست؟

بازی نهنگ آبی چیست؟

در این مطلب سعی خواهد شد توضیح و تحلیل کوتاهی در رابطه با پدیده جدیدی با نام نهنگ آبی پرداخته بشود امیدوارم استفاده لازم را ببرید.

بازی نهنگ آبی یه بازی جدید اینترنتی است که در چند کشور در حال اجرا است

نهنگ آبی از محول کردن وظایفی شروع می شود که انجام دستورات آن 50 مرحله خواهد داشت و در نهایت بازی از فرد خواسته می شود که اقدام به خود کشی نماید. احتمالا شما هم کلیپ های موجود در شبکه های اجتماعی را از خودکشی کودکان به دلیل انجام بازی نهنگ آبی را دیده باشید و این بسیار ناراحت کننده است و نگرانی هایی را نیز به وجود آورده است.

توجه شما را به چند نکته جلب می کنم

1 . چرا کودکان به بازی ادامه می دهند؟

البته برای پاسخ به این پرسش تحقیقات گسترده تری لازم است تا شناخت بهتری از فرایند بازی نهنگ آبی بدست آورد. اما این بازی به دلیل دسترسی به تمامی اطلاعات گوشی و مکان فرد بازی کننده وی را تحت فشار قرار می دهد تا مراحل این بازی را به اتمام برساند.

2 . چرا کودکان با والدین درباره بازی نهنگ آبی صحبت نمی کنند؟

یکی از دلایل می تواند تهدید ها و فشار هایی باشد که بر کودک وارد می شود، اما در هر صورت هر کودکی وارد بازی نمی شود، یا اگر شد به بازی ادامه نخواهد داد، مگر کودکی باشد که دارای بعضی مشکلات باشد از جمله مشکلات روانی، اضطراب، افسردگی، و مشکلاتی که کم بود توجه آنها را ایجاد می کند و …..

نهنگ آبی

این کودکان بیشتر مشغول گوشی های خود هستند و ارتباط آنها با فضای مجازی بیشتر از ارتباط آنها با والدین خود است. در واقع آسیب اصلی را این بازی نزده است، مشکل از آنجا شروع می شود که ما نگران استفاده کودکانمان از فضای مجازی و اینترنت نیستیم و آنها را چون آرام شده اند رها می کنیم. بله آرامش خوب است ولی این آرامش بهایی سنگین دارد نه فقط بازی نهنگ آبی در واقع زمان با ارزشی که کودک یا نوجوان از دست می دهد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

3 . این بازی و این گونه شیوه های تخریب نگران کننده نیستند

نگرانی زمانی جدی خواهد بود که ما قابلیت مورد سوء استفاده شدن را داشته باشیم، یعنی ما شرایط لازم برای این افزون شدن را داشته باشیم. برای مثال ما اگر انباری از کاه باشیم جرقه کوچکی ما را به آتشی گسترده تبدیل خواهد کرد.

4 . کودکی که در مقابل وسایل ارتباط جمعی و رایانه نشسته در واقع آرام نیست

وی فقط دنیای موجود را با دنیایی خیالی جا به جا کرده و مشکل زمانی آغاز خواهد شد که از آن دنیای خیالی وارد دنیای واقعی بشود، آنها هیچ گونه مهارت و تجربه های زندگی را ندارند و بسیاری از مشکلات اجتماعی را دامن خواهند زد و نمونه آن همین نهنگ آبی است.
هشدار، آرامش حال بهایی سنگین برای شما و کودک در آینده خواهد داشت. پس بیشتر مراقب کودک عزیز خود باشید.

هادی زند کارشناس ارشد روان شناسی.  

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *