یکشنبه , آگوست 7 2022
خانه / تازه های روانشناختی / زبان بدن (قسمت اول)

زبان بدن (قسمت اول)

زبان بدن موضوعی به شدت جذاب است و بسیاری را مجذوب خود کرده

ما در این مقاله سعی خواهیم داشت به این مبحث به طور جامعه بپردازیم و ببینیم آیا واقعا این قدر ها هم زبان بدن باعث موفقیت می شود و آیا اصل این ماجرا واقعیت دارد؟

زبان بدن

 

زبان بدن یا گفتار غیر کلامی حدود 60 درصد خواست ها و افکار ما را انتقال می دهد و باقی آن با زبان و گفتار هستند! این اولین نکته است که می خواهیم به آن بپردازیم.

این گفته درست نیست چون در پژوهشی که در سال 1972 انجام شده نتیجه این بود است که: 55 درصد ارتباطات در زبان بدن هستند و38  درصد در تن یا آوای صدای و فقط 7 درصد با کلمات ارتباطات صورت می گیرد.

این آمار بسیار بالایی برای زبان بدن است

و تا این جا زبان بدن نشان می دهد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این برای ما قابل تعمل و بررسی بیشتر خواهد بود.

زبان بدن نقش پر اهمیتی در روابط روز دنیا دارد. زبان بدن در تمامی کارهایی که ما در اجتماع در حال انجام دادن آنها هستیم حضور دارد و داشتن دانش در این رابطه می تواند ما را به شناخت از خود و دیگران نزدیک تر کند. این داشته مسیر ما را هموار تر به سوی موفقیت ترسیم خواهد کرد.

زبان بدن 2

بیشترین استفاده از زبان بدن را می توانید در روابط دوستی و خانواده خود ببرید و در درجه دوم در محیط کاری و دلیل اصلی آن این است که با دیدن یک نشانه بدنی از فردی نمی توان تشخیص داد که دلیل آن این است، یا منظور و نیت آن این است. در واقع بعضی از حرکات ی که از ما سر می زند عادت های بدنی ما نیز هستند. بهتر آن است تا دانش خود را در این رابطه کامل نکرده اید از تشخیص دادن پرهیز کنید.

در این مرحله به چند مورد از مفاهیم زبان بدن می پردازیم. دست دادن ها:

دست دادن

در این عکس دو رویکرد در دست دادن نشان داده شده است و در توضیح آن باید بگویم که هر فردی حریم شخصی داردکه باید به آن دقت شود. حریم خصوصی در فرهنگ های مختلف متفاوت است که از 45 سانت تا 120 سانت می تواند متفاوت باشد. نکته در بعضی فرهنگ های غیر شهری این حریم خصوصی می تواند تا یک متر نیز باشد.

دست دادن2

در این عکس معنای اولیه ایجاد ارتباط گرم و صمیمانه است. دقت بفرمایید با افرادی که هنوز با شما راحت نیستند از این شیوه استفاده نکنید. با افرادی که خصومتی بین شماست گرفتن مچ دست می تواند بسیار ناراحت کننده یا موجب درگیری های بعدی بشود پس دقت لازم را بفرمایید.

خارش ها

در این عکس دو تصویر می بینیم

تصویر اول خارش گردن است که معنای آن این است که فرد صحبت را بیان می کند که با احساسات وی متفاوت هستند در واقع نوعی شک و تردید را نشان می دهد.

در تصویر دوم یعنی مالیدن گوش نوعی سرپوش گذاشتن بر واقیعت است و یا عدم علاقه به گوش دادن به صحبت با دیگران. تفکیک این دو را در گفتار و دیگر حرکات وی باید تشخیص داد.

دود سیگار

در این عکس به دو شیوه بیرون دادن سیگار توجه شده که در تصویر اول نوعی منفی دیدن یا مشکوک بودن هست و در دومی نوعی برتری و اعتماد به نفس بالا.

تسلط

در این تصویر نشان دادن برتری و تسلط وجود دارد، فرد قست دارد به شما نشان دهد فرد مهمی است و تسلط زیادی در این موقعیت دارد. این شیوه نشستن را بیشتر در مدیران خواهید دید.

این قسمت کوتاهی از زبان بدن است و ما قصد داریم در مقاله های بعدی نیز به شکلی سریال وار به آن بپردازیم.

نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ویستا لایف، سایت همیشه همراه با شما در میان بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

stay-home-tiredness-1 (Copy)

چند راه برای سپری کردن دوران قرنطینه

روشهای زیادی برای در قرنطینه وجود دارد که باید این روزها به آنها توجه بیشتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *