چهارشنبه , مارس 22 2023
خانه / مجله / مکانیزم های دفاعی چیستند؟

مکانیزم های دفاعی چیستند؟

مکانیزم های دفاعی چیستند؟ و چطور عمل می کنند؟

در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با یک واژه کاملا روانشناختی آشنا کنیم با زبانی قابل درک برای غیر متخصصین رشته روانشناسی و دلیل آن نیز این است که ما هر روز و هر ساعت با این پدیده رو به رو هستیم و از آن استفاده های خوب و بدی داریم.

مکانیزم های دفاعی شیوه رفتاری و فکری ما در مقابل محرک های بیرونی است که این محرک ها می توانند حرف دیگران باشد یا اتفاقات روزمره و یا جدی، در واقع پاسخ ما به این گونه محرک ها را که در هر فردی می تواند متفاوت باشد را مکانیزم دفاعی می گویند.

در واقع کار مکانیزم دفاعی دفاع کردن از ماست برای نداشتن اضطراب و یا ناراحتی های شدید

برای مثال یک سری اتفاقات وجود دارند که ما آنها را به فراموشی می سپاریم و دوست نداریم که آنها را به یاد آوریم و هر زمان که به یادمان می آیند، بسیار ناراحت و برافروخته می شویم. به این مکانیزم که ما برای فراموش کردن حوادث یا خواست ها استفاده می کنیم می گویند سرکوبی.

جبران

جبران، این مکانیزم یک از مکانیزم های دفاعی ناکارآمد است و با استفاده از آن هم به خود و دیگران آسیب می زنیم. در این مکانیزم هر آن چه که برای ما پیش می آید مثل ندامت همکاران یا رئیس شرکت مان را به زیر دستان یا خانواده خود انتقال می دهیم.

فرافکنی

مکانیزم دفاعی بعدی فرافکنی است. این مکانیزم در واقع هر آن چه که مربوط به خودمان است را به دیگران نسبت می دهیم برای مثال همیشه سر کار دیر می رسیم و می گوییم همه شما دیر می رسید و این کار همیشگی شما شده! یا به دوستی برای موفقیتی حسادت می کنید و می گویید وی بسیار حسود است و این ویژگی شخصی بدی است که تو داری.

توجه داشته باشید که این مقاله و محتوای آن فقط برای آشنایی مقدماتی شما از این موضوع است. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات در این رابطه در سایت ما بپردازید که در آیند بیشتر منتشر خواهد شد.

امیدواریم نظرات خود را درباره این مقاله با به اشتراک بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *