شنبه , سپتامبر 23 2023
خانه / روانشناسی زناشویی / اولین مشاجره بین زن و مرد تازه ازدواج کرده

اولین مشاجره بین زن و مرد تازه ازدواج کرده

علیرغم توقعاتی که زن و مرد از ازدواج دارند لیکن پرخاش، بگو و مگو مواردی هستند که ابدا انتظار آن را ندارند. عروس و داماد تازه ازدواج کرده انتظار دارند بدون هیچ سختی بتوانند مشکلات روزمره زندگی را حل نمایند، اما اختلافات پی در پی بر سر امور روزمره زندگی آنها سرازیر خواهد شد.آنها حتی نمی توانند تصور کنند که به کاخ سعادت آنها لطمعه ای وارد آید.

اولین مشاجره

زنان و مردان جوان با وجود این که اختلافات میان والدین خود را دیده اند لیکن مرتب به خود می گویند که:

ازدواج آنها چیز دیگری است.

جمله ((عشق کور است)) در واقع جمله ای است که در موارد زیادی صدق می کند. عاشق کور است و عیوب معشوق را نمی بینند و اما حتی در مورد اختلاف مشهود نیز طرز فکر آنها دست خوش تغییر نمی شود و همچنین حتی این حقیقت را که در مورد ارزشهای اصولی زندگی نیز توافق خواهند داشت یا نه فکر نمی کنند. وقتی مسائل بدیهی به این قبیل اشخاص خاطرنشان می گردد، می گویند که عاشقند و آنها بالاخره راه حلی پیدا خواهند کرد.

اولین مشاجره 1

عده ای دیگری عقیده دارند که اختلاف بین زن و شوهر به کلی زشت و بد است

به عقیده آنها شخص نباید حرفی بزند که برخلاف عقیده، توقع و سلیقه دیگری باشد، و همیشه بهتر است که یکی برای برقراری صلح و آرامش به اصطلاح تسلیم شود. در واقع عقیده ای بسیار قدیمی ابراز می دارند، که مورد موافقت روانشناسی امروز نیست. زیرا باید در عوض این که مشکلات را به صورت کاری ناتمام بگذاریم کوشش کنیم با مشکلات روبرو شده و آنها را به نفع خوشبختی در ازدواج از سر راه برداریم.

اولین مشاجره 12

آنها که فکر می کنند

کلیه اختلافات سبب ناراحتی می شود به این جهت است که اختلافات کوچک را در امور مختلف تبدیل به حادثه ای غیر قابل جبران می کنند و سبب بروز دشمنی و خصومت می گردند. به هر حال می توانید ابراز مخالفت را بدون به میان کشیدن این قبیل چیزها یادگرفته، بدون آن که شخصیت طرف مقابل لطمه ای بخورد و یا این که با به کار بردن کلمات زشت و توهین آمیز سعی کنید، نظر خود را ثابت نمایید و با نظرات همسرتان به سادگی مخالفت نمایید.

اگر از اختلاف هراس دارید و از آن جهت که احساس می کنید نمی توانید با خونسردی و دلیل اختلافات خود را بررسی نمایید، به جای این که سرپوشی روی ناراحتی ها بگذارید سعی کنید راهی اساسی جهت مقابله با آن پیدا کنید.

اولین مشاجره 123
اولین مشاجره 123

اشخاص نابالغ و آنها که آرامش را به هر قیمتی می خواهند، با خوش بینی خطرناکی دست به کار ازدواج می زنند

امکان درک اختلافات و آشفتگی ها برای آنها مقدرو نیست و نمی خواهند مقدر باشد. و برای آن که ناظر خراب شدن موفقیت احساسات درونی خود نشوند از آن رو بر می گردانند. عروسی که از روبرو شدن با این حقیقت هراس دارد که شوهرش فوق العاده ریس مآب می باشد، از این که میبیند شوهرش تحکیم خود را در مورد امور روزانه او نیز اعمال می نماید و حتی به او می گوید که چطور تخم مرغ درست کند و یا جاروبرقی را به دست بگیرد، فقط لبخند زده و تحمل می نماید. او با انگیزه مقابله با دخالت های بی مورد شوهرش مبارزه می کند. لیکن در عین حال علیرغم ظاهر آرام خود نفرتی در درون خود انباشته می نماید.

اولین مشاجره 1234

این قبیل افکار و احساسات نمی تواند زیاد طول بکشد

زیرا به زودی هر دوی آنها با باریک بینی و شدت بیشتری اصل درون خود را بروز می دهند. هر قدر این قبیل رنجش ها بیشتر روی هم انباشته شوند سرانجام با شدت بیشتری منفجر می گردند. این انفجار موقعی صورت می گیرد که زن یا مرد دیگر تحمل این قبیل هیجانات را نداشته باشد.

موضوع این است

اختلافات کوچک به جای آن که به صورت مشکل کوچکی بررسی و تجزیه و تحلیل بشوند، اکنون برروی هم انباشته شده و تبدیل به کوهی از رنجش و کینه شده است، پس به هیچ عنوان از حل و فصل کردن مشکلات کوچک نگذرید و آنها را بی معنا ندانید، با یک دیگر هر روز به مدت یک ساعت درباره همه موارد پیش آمده به گفتگو بپردازید و از همه مهم تر به نیاز های یک دیگر توجه داشته باشید.

گردآورنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *