شنبه , سپتامبر 23 2023
خانه / پاسخ سوال شما / اعتماد به نفس پایین را چگونه درمان کنیم؟

اعتماد به نفس پایین را چگونه درمان کنیم؟

همانگونه که اعتماد به نفس سرمایه ای بزرگ برای رسیدن به خوشبختی است، ضعف و پایین بودن آن نیز مانع بزرگی برای خوشبختی و زندگی آسوده خواهد بود. پس اگر من و تو بخواهیم به خوشبختی برسیم باید این ضعف را درمان کنیم. برای درمان آن باید اول قبول کنیم که ضعف اعتماد به نفس داریم.

در ابتدا علائم و نشانه های عدم اعتماد به نفس را بر می شماریم تا شما با خواندن آن متوجه بشوید که آیا اعتماد به نفس پایینی دارید یا خیر.

Low self confidence

1 . افراد با اعتماد به نفس پایین با قدرت و جسارت صحبت نمی کنند.

داشتن علم و دانش می تواند کمک کننده باشد، هر چه قدر شما دانش لازم را در رابطه با موضوعی که با آن درگیر هستید داشته باشید، اعتماد به نفس بیشتری نیز خواهید داشت.

2 . افراد با اعتماد به نفس پایین قاطع نیستند.

این گونه افراد توان تصمیم گیری را ندارند و همیشه در حال شک کردن در رابطه با تصمیمات خود هستند، البته اگر تصمیمی بگیرند.

Low self confidence 1

3 . افراد با اعتماد نفس پایین قدرت های خود را نادیده می گیرند.

افراد با قدرت بالا در اعتماد به نفس همیشه قدرت خود را می شناسند به طور منطقی و با ضعف های خود کنار آمده اند، آنها همیشه در حال راه هایی هستند که ضعف های خود را برطرف کنند و نمایش بهتری در زندگی از خود داشته باشند.

میتوانی
میتوانی

4 . افراد با اعتماد نفس پایین عمل گرا نیستند.

افراد با اعتماد به نفس بالا درست فکر می کنند و بعد از تصمیم بر اساس منطق اقدام به عمل می کنند و این عمل را با جاشنی ثبات همراه می سازند تا موفقیت به دنبال آنها بدود به آنها به دنبال موفقیت.

5 . افراد با اعتماد نفس پایین چندان به ظاهر و اندام خود رسیدگی نمی کنند.

همین که شما برای این دو مورد اقدامی داشته باشید و برای شما مهم باشد که ظاهر و اندام مناسبی داشته باشد اعتماد به نفس لازم را پیدا خواهید کرد.

iStock_93132241_WEB

6 . افراد با اعتماد نفس پایین از قضاوت شدن ترس دارند.

به این فکر کنید که اگر مورد قضاوت قرار بگیرید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کشته خواهید شد؟ دیگران توجه خود را از شما بر خواهند داشت؟ همه و همه این سوال ها نمی گذارند شما در زندگی پیشرفت داشته باشید و شما را تبدیل به فردی خواهند کرد که خود را از دریچه نگاه دیگران خواهید دید و این بدترین کاری خواهد بود که در یک فرد در حق خود خواهد کرد.

7 . افراد با اعتماد نفس پایین از ابراز علاقه به دیگران ترس دارند.

داشتن این مشکل شما را از پیدا کردن دوست یا دوستان بیشتر و صمیمی دور خواهد کرد. ابراز علاقه موردی از شما کم نخواهد کرد ولی باید بیاموزید که ابراز علاقه را چگونه بیان کنید. ( می تواند یادگیری این موضوع را در مهارت های ارتباطی جستجو کنید).

8 . افراد با اعتماد نفس پایین سریع شکست را می پذیرند.

شکست پل پیروزی است، بله می دانم هم تکراری است و هم بسیار کلیشه ای اما واقعیتی است که نمی توان انکارش کرد. پس از شکست نترسید و بعد از هر شکست قوی تر و با لبخند راه حل های دیگر را جستجو کنید. بدانید برای حل یک مشکل هزاران راه وجود دارد و نمی شود هر مشکلی را با یک راه حل که بلد هستید بر طرف کرد.

See you bad

9 . افراد با اعتماد به نفس پایین خود را بدتر از آن چه هستند فرض می کنند.

هر انسانی ویژگی ها و نقطه ضعف های خود را دارد و نباید همیشه درگیر افکار منفی باشد. خود را با دیگران مقایسه نکنید و به یاد داشته باشید که شما زیبای خود رادارید که با توجه بیشتر به بهترین حالت خود خواهید رسید.

نویسنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی 

 

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *