دوشنبه , ژانویه 30 2023
خانه / پاسخ سوال شما / دروغگویی در کودکان

دروغگویی در کودکان

دروغگویی در کودکان تا 5 سال اول زندگی کاملا طبیعی است. علت دروغ گفتن های کودکان زیر 5 سال این است که کودک هنوز بین واقیعت و غیر واقعی بودن را درست متوجه نشده است و نمی تواند تفکیک قائل بشود بین این دو.

دروغگویی در کودکان

این نکته نیز باید مدنظر قرار بگیرد که کودکان دارای تخیلات قوی هستند و تفاوت های ما بین حقیقت و رویا یا تخیل را درست متوجه نمی شوند و خیلی از غیر جاندار ها را جاندار می پندارند مثل عروسک، پس مراقب باشید که رفتار خشونت آمیزی را با عروسک یک کودک نداشته باشید.

اگر بعد از 6 سالگی کودک باز دروغ می گوید باید به فکر باشید تا علت را پیدا کنید، علت ها می تواند محیطی باشد. به این نکته توجه کنید که کودک هرلحظه در حال یادگیری است، کودک مثل دستگاه ضبط صوت است پس اگر در محیطی قرار داشته باشد که در آن دروغ گفتن عادی است، پس نمی توان توقع داشت که کودک قدیس باشد و دروغ نگوید.

اگر در خانواده شما کسی دروغ نمی گوید ولی باز کودک بالای 5 سال شما دروغ می گوید، احتمالا فکر می کنید که این دروغ گفتن را از بیرون از محیط خانواده یاد گرفته است. بله درست است ولی یک زنگ خطر است که به صدا در آمده است و آن زنگ این است که نحوه تربیت شما به آن اندازه مفید و کاربردی نبود که جلوی این پدیده یعنی روغگویی را بگیرد. در این لحظه باید بازنگری دقیق و کلی از تربیت کردن خود داشته باشید.

جلب توجه

در بعضی موارد دیگر دروغگویی برای جلب توجه است. توجه داشته باشید که کودکان خواهان توجه هستند پس توجه را به آنها بدهید تا آن ها توجه را از طریق نادرست از شما بدست نیاورند.

حال زمانی که کودکان دروغ می گویند باید چه کار کرد؟

در این زمان باید به فکر اشتباهات خود باشیم و آن ها را برطرف کنید، که پیشنهاد می کنم از متخصصین مربوطه کمک بخواهید. بعد در کمال آرامش دلیل بد و نادرست بودن دروغگویی را با توجه به سن کودک بازگو کنیم و بگویم این دروغ گفتن می تواند چه مشکلاتی را ایجاد کند. داستان ها و نقل آنها می تواند بسیار برای شما یاری رسان باشد.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *