شنبه , سپتامبر 23 2023
خانه / مجله / نمایش درمانی

نمایش درمانی

نمایش درمانی

شیوه درمانی گروهی است که ترکیبی از هنر و درمان روان شناختی آن را به وجود آورده است، در این نوع درمان مراجع با بازی کردن زندگی خود و بازخورد از این بازی متوجه بسیاری از عملکرد های خود خواهد شد البته این همه اثرات مثبت نمایش درمانی نیست و توضیح کامل آن فقط در حین کار قابل لمس تر خواهد بود.

نمایش درمانی
هدف

هدف نمایش درمانی ایجاد هماهنگ کردن ارتباطات بين جسم، گفتار، روان ، در ارتباط با افراد دیگر و خود شخص است و اثرات ایجاد شده بلند مدت بوده و یادگیری هایی اساسی را ایجاد می کند.

نمایش

نمایش درمانی شیوه ای درمانی است که برای سن خاص یا گروه فرهنگی خاصی درست نشده و هر کسی می تواند در جلسات شرکت کند و دریافت های بسیار خوبی داشته باشد که این دریافت ها بینش های جدیدی را جایگزین عملکرد های ناقص گذشته کند.

نکته

در حین کار با گروه رفتار های دیگران را مشاهد می کند و از آموختن های دیگران نیز یاد می گیرد. خود محوری را جایگزین ارتباطات گسترده می کند که اساس ذهن و روان سالم است. روان سالم در گروه شکل می گیرد و همین طور ذهن ناسالم در گروه این شیوه (نمایش درمانی) با کنترل دقیقی که از طرف درمان گر بر گروه حاکم است جوی را ایجاد می کند که سازندگی در عملکرد های مثبت پیشرفت کرده و عملکرد های منفی نمود کمتری در زندگی ما داشته باشد.

اثرات نمایش درمانی 

کشف و تحلیل وقایع و اثراتی که مشکلات بر فرد گذاشته بینشی عمیق به مراجع کننده می دهد که به دلیل ماهیت نمایش گونه آن بروز آنها چندان آزار دهند نخواهد بود و فرد را آماده مواجه با گروه های بزرگ تر و جامعه خواهد کرد فرد یاد می گیرد که نگاه و ادراک دیگران آن شکل که در گذشته برداشت می کرد نیست و این ادراک او را از ارتباطات سازند به دور داشته.

نتیجه نمایش درمانی 

حال می تواند با یاد گرفته های جدید رفتار های مثبت و سازنده ای را ایجاد کند و در نهایت زندگی را جور دیگری آن هم شاد تر برداشت کند.

هادی زند کارشناس ارشد روان شناسی و نمایش درمانگر 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *