شنبه , سپتامبر 23 2023
خانه / تازه های روانشناختی / راه حلی ساده برای کم کردن استرس

راه حلی ساده برای کم کردن استرس

استرس

راه حلی ساده برای کم کردن استرس

استرس برای همه پیش می آید و خواهد آمد. این موردی نیست که قرار باشد فردی داشته باشد و فرد دیگر نه تنها تفاوتی که در استرس مان وجود دارد این است که ما هستیم که با یک دیگر تفاوت داریم و این تفاوت است که یکی را حساس تر نسبت به استرس می کند و فردی دیگر را غیر حساس تر.

یک راه حل ساده اما بسیار کار ساز را برای شما معرفی می کنم. ارزیابی کردن، بله دقیقا ارزیابی کردن. ما باید هر زمان که در موقعیت استرس زای قرار داریم ارزیابی کنیم، ببینیم که این موقعیت و مشکل چه میزان برای من مشکل آفرین است و موقعیت را از یک تا ده ارزیابی کنیم و ببینیم که واقعا این قدر که من از این موقعیت استرس دارم به جا است یا نه. برای مثال فردی در حال رانندگی است و ناگهان از پشت ماشین دیگری به ماشین شما برخورد می کند در آن زمان به جای هر کار و تصمیم هیجانی بهتر است ارزیابی داشته باشیم و ببینیم که این اتفاق چه میزان اهمیت دارد و آیا خطری مرا تهدید می کند؟ این شیوه به ما می آموزد که به هیچ عنوان تصمیم های هیجانی نگیریم و کمی تعمل کنیم و به موقعیت پیش آمده بیشتر توجه داشته باشیم.

پرخاشگری در رانندگی

زمانی که ارزیابی را درست انجام دادید و درجه ای را برای موقعیت انتخاب کردید به فکر راه حل باشید که متناسب با شدت موقعیت باشد. برای هر موقعیت با توجه به شدت انتخاب مناسبی داشته باشید. برای مثال زمین خوردن فرزند شما درجه کمی دارد و راه حل آن فریاد زدن و تنبیه کردن دیگران نیست یا همان تصادف کوچک، توجه داشته باشید که با داد و بیدا کردن یا درگیری فیزیکی موردی حل نخواهد شد.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی. http://vistalife.ir

 

 

 

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

stay-home-tiredness-1 (Copy)

چند راه برای سپری کردن دوران قرنطینه

روشهای زیادی برای در قرنطینه وجود دارد که باید این روزها به آنها توجه بیشتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *