یکشنبه , می 22 2022
خانه / تازه های روانشناختی / اندوه و افسردگی

اندوه و افسردگی

متنی زیبا از زیگموند فروید در رابطه با اندوه و افسردگی

بیمار من خود را بی ارزش، ناتوان از هر موفقیت و اخلاقا قابل سرزنش نشان می دهد. او از خود عیب جوئی و بدگوئی می کند و انتظار دارد که مورد تنبیه واقع شود… هم از نقطه درمانی و هم عملی، رد کردن اتهاماتی که بیمار به من خود وارد می کند، ثمری ندارد. مطمئنا به نحوی حق با او است و چیزی را توضیح می دهد که به نظرش واقعی می رسد. در واقع باید پاره ای از اظهارات او را بدون قید و شرط تصدیق کرد. او واقعا به همان اندازه ای که خود می گوید بی علاقه و ناتوان از دوست داشتن و موفقیت است. به نظر می رسد که او در پاره ای از اتهامات دیگری نیز که به خود وارد می کند، ذیحق باشد.

نکته بسیار مهم

مسئله این است که او صرفا در مقایسه با افرادی دیگری که افسرده نیستند، واقعیت را با چشم تیزبین تری می بیند. بشری که هدف اش پنهان کردن ضعف های طبیعت خویش است، وقتی در نتیجه افزایش حس انتقاد از خود، خویشتن را بی مقدار، خود پرست، نادرست و وابسته توصیف می کند، شاید بیش از آن چه که ما اطلاع داریم به ادراک خود نزدیک شده است. تعجب ما تنها از این است که چرا بشر، برای دست یافتن به این نوع واقعیت، باید بیمار باشد.

افسردگی و اندوه

یکی از بیماری های روانی و راج می باشد که باید به آن بیشتر از آن چیزی که در حال حاضر توجه می شود توجه کرد تا افراد سالم تری در جامعه داشته باشیم.

احساس ما بستگی به نحوه تفکر ما دارد و رفتار ما نیز بستگی به احساسات ما خواهند داشت. این چرخه زمانی که معیوب شود و کارایی خود را از دست بدهد تفکر، احساسات و رفتار ما را دست خوش تغییرات مهم و آسیب زننده ای می کند. پس سعی کنید افکار، احساسات و رفتار خود را بهتر بشناسید و برای بهتر شدن خود قدم های مهمی را در زندگی بردارید. پیشنهاد می کنم در رابطه با این سه با مشاورین متخصص به گفتگو بپردازید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

stay-home-tiredness-1 (Copy)

چند راه برای سپری کردن دوران قرنطینه

روشهای زیادی برای در قرنطینه وجود دارد که باید این روزها به آنها توجه بیشتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *