چهارشنبه , اکتبر 20 2021

تفاوت ها

تفاوت ها

تفاوت ها در بین افراد به وجود آورنده زیبایی و تنوعی است که اجتماع انسانی را قابل زندگی تر می کند.

تفاوت های بین فردی به چه معناست؟

به طور خلاصه و مفید یعنی ما با هم فرق داریم و این تفاوت ها می تواند در فکر، احساسات، رفتارها و حتی در رنگ های مورد علاقه مان و خیلی موراد دیگر نیز دیده بشود، برای شروع بهتر است به این پرسش پاسخ بدهیم؛

چرا بین افراد تفاوت وجود داره ؟

در واقع تفاوت به این دلیل شکل می گیرد که ما در محیط های متفاوتی از یک دیگر زندگی می کنیم که در آنها داشته های متفاوتی را بدست می آوریم ، در پس این داشته ها است که شخصیت ما شکل می گیرد و شخصیت هیچ فردی شبیه به فرد دیگر نیست. دقیقا مثل اثر انگشت که متفاوت از دیگری است.

تفاوت ها 1

تفاوت زیستی نیز وجود دارند، بعضی باهوش تر هستیم و بعضی از ما از درجه هوشی پایین تری برخوردار هستیم. بعضی از نژاد ها سفید، بعضی دیگر سیاه و یا زرد پوست هستند. این تفاوت ها به شکل بی نهایت وجود دارد و همین تفاوت ها است که زیبایی شناسی را به وجود می آورد و در نهایت تمایلات ما را در جهت خواست و علاقه خودمان با توجه به ماهیت مان تغییر می دهد.

بیایم تصور کنیم که تفاوت ها وجود نداشت

ما در واقع در دنیایی بدون روح و جذابیت زندگی می کردیم و مثل ماشین های تک رنگ رفتار های یکنواخت و تکراری را انجام می دادیم و این به هیچ عنوان جذاب نخواهد بود.

داشتن تفاوت‌ها باعث می‌شود تا ما انسان ها مکمل یک دیگر باشیم. این تکمیل کردن ها است که رشد و شکوفایی را برای اجتماع نوع بشر به ارمغان می آورد.

Point-of-difference

برای مثال

فردی را در نظر بگیرید که برون گراست، وی انرژی روانی خود را در گفتگو با دیگران بدست می آورد و علاقه شدیدی به گفتگو در جمع دارد، اما در مقابل برون گرایی درون گرایی وجود دارد که انرژی روانی خود را از تفکرات خود بدست می آورد و تنها بودن را به در جمع بودن ترجیح می دهد. هر دو این ویژگی ها قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند در کنار عیب هایشان، اما اگر ما به دلیل کم صحبتی یک درون گرا وی را پذیرا نباشیم در واقع، منطقی و شیوه تفکر قدرت مندی را از خود دور کرده ایم و اگر برون گرا را از خود دور کنیم نشاط و سرزندگی را از خود دور ساخته ایم.

نکته 

برای پیشرفت در اجتماع و گروه های کوچک نیاز به این گونه تفاوت ها الزامی است. فرض کنید با مشکلی رو به رو شده اید و هیچ راه حلی به ذهن شما نمی رسد مگر مشورت با فردی که متفاوت با شما فکر می کند. آن زمان راه حل های بسیار خلاقانه ای به وجود می آید چون دیده جدیدی از فرد متفاوتی را در کنار خود دارید.

پس

تفاوت ها را به عنوان مزیت بدانیم نه این که افراد را از خود و گروه های مرتبط خود دور کنیم تا شباهت های که داریم را قدرتمند تر کنیم. در واقع با این کار محدودیت های خود را اضافه خواهیم کرد.

مجله روان شناختی

نویسنده هادی زند کارشناس ارشد روان شناسی 

 

فایل صوتی متن تفاوت ها

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

stay-home-tiredness-1 (Copy)

چند راه برای سپری کردن دوران قرنطینه

روشهای زیادی برای در قرنطینه وجود دارد که باید این روزها به آنها توجه بیشتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *