دوشنبه , ژانویه 30 2023
خانه / پاسخ سوال شما / مسئولیت های که برای پدر و مادر بودن لازم است؟(قسمت اول)

مسئولیت های که برای پدر و مادر بودن لازم است؟(قسمت اول)

ویژگی های شخصیتی کودک در واقع ترکیبی از صفات شخصیتی پدر و مادر است و به قول معروف ( از کوزه همان تراود که در اوست). پدر و مادر شدن به حقیقت پذیرش مسئولیتی سخت است و ما در مقابل اجتماع خود مسئول هستیم تا کودکی را تربیت کنیم که برای جامعه مفید باشد. بدین حساب امری است که نمی توان و نباید آن را سرسری گرفت. ازدواجی صورت می گیرد و پس از چند صباحی فرزند یا فرزندانی به دنیا می آیند، آنان غیر از میراث طبیعی که از پدر و مادر و اجداد خود به همراه دارند، بخش اعظم خصایص و صفات و فرم رفتار خود را از آنان فرا می گیرند.

والدین و وظیفه

مشکلی که امروزه در سر راه زندگی بسیاری از خانواده ها قرار دارد

این است که هیچ کنترلی بر محیط های که امروزه به وجود آمده است ندارند و خود نیز درگیر آن هستند. از جمله این مشکلات فضای مجازی است که کارکرد بسیار خوبی دارد اما نباید ها و مسیر های نادرستی نیز دارند، قصد من نفی کردن فضای مجازی نیست در واقع می خواهیم بگوییم که خیلی از عدم آگاهی ها را از بین برده و هر فرد در کمتر از چند ثانیه می تواند به منبع بزرگی از اطلاعات لازم برای زندگی خود دست یابد، اما خود نیز می دانید که در این دنیای تازه و پر از اطلاعات مفید مسیر های اشتباه نیز وجود دارد.

بیش از اندازه در این فضا بودن

خیلی وقت ها دیده اید که وقتی سر خود را از گوشی بیرون می آورید ناگهان با صحنه عجیبی رو به رو می شوید همگی خانواده سرشون توی گوشی هاشون، از پدر گرفته تا برادر یا خواهر آخری، در این جاست که خیالتان راحت می شود و باز به دنیای مجازی وارد می شوید. در واقع باز ما تعادل را رعایت نکردیم و کی قرار است این تعادل داشتن جزو فرهنگ ما بشود خدا می داند.

تعهد والدین

وظیفه والدین و تعهدات آنها

نخستین و مهمترین وظیفه والدین تربیتی است. یعنی ایجاد تغییرات مطلوب و به عبارت بهتر سازندگی هدفدار و اندیشمندانه در آن. با سهل انگاری هایی که اینک در امر تربیتی فرزندان مشاهده می شود و با دشواری هایی که در سر راه مربی برای تربیت وجود دارد بسیار بعید به نظر می رسد که والدین بخوبی بتوانند از عهده تربیت فرزندان برآیند. ولی اگر از عهده بخشی از وظایف می توان برآمد صحیح نیست که درآن کوتاهی شود و به امید عدم توانایی در پرورش کامل کودک از انجام امری که در آن توانایی مختصری وجود دارد خوداری کنیم.

سال های اول

اهمیت سنین اولیه در تربیت

امر تربیت در سنین اولیه زندگی دارای ارزش و اهمیت بسیار زیادی است و آن هم به این دلیل است که شخصیت کودک در 6 سال اول زندگی شکل می گیرد و دیگر تغییر چندانی در این شخصیت پیدا نمی شود، پس توجه داشته باشید که اگر کودک شما در این 6 سال اول با شما بد رفتاری می کند یا گفتار ناپسندی دارد در بزرگ سالی این شیوه را ادامه خواهد داد، شاید در کودکی رفتار بد را جدی نمی گرفتید و به آن می خندید که همین کار مشوق بسیار خوبی برای بد رفتاری ها و رفتار های نابهنجار می شود اما در سنین بالاتر تمام این خنده ها تبدیل به بدبختی می شود و اولین کسی که از این اتفاق آسیب می بیند خود فرزند شماست و بعد خود شما که باید تحمل کنید تمام این عدم توجه ها و تربیت های نادرست خود را.

این مطلب همچنان ادامه خواهد داشت به این دلیل که موضوع بسیار مهم است. امیدواریم که مطالب آینده را نیز مطالعه بفرمایید و ما را از نظرات خود آگاه سازید.

گردآورنده و نویسنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *