یکشنبه , آگوست 7 2022
خانه / پاسخ سوال شما / قصه درمانی چیست؟

قصه درمانی چیست؟

قصه درمانی عملی اجتماعی و فرهنگی است که در آن داستان ها برای افراد گروه بیان می شود

در این روش درمانی اغلب با روش های نمایش گونه همراه است. داستان و قصه گویی در هر فرهنگ به عنوان وسیله سرگرمی، آموزش، حفظ فرهنگ و ارزش های اخلاقی است.

کتاب

 

مهم ترین نکته ای که قصه درمانی را اثر بخش می کند، همانندسازی شنوندگان قصه با شخصیت اول داستانی است که نقل می شود. افراد خود را جای قهرمان می گذارند و با رنج ها شادی ها او همراه می شوند.

آنها همراه قهرمان داستان رشد می کنند و از تجربه هایی استفاده خواهند کرد که بدون آزمودن شان و درگیر شدن و بهایی را از دست دادن، آنها را فرا می گیرند.

دومین اثری که قصه درمانی دارد

این است که شنوندگان قصه متوجه این می شوند که تنها آنها نیستند که مشکل مشابهی را دارند و افراد بسیار هم مثل آنها دارای مشکل یا مشکلات هستند و این فهم یا بینش برای آنها آرامشی عمیق به همراه خواهد داشت.

سومین اثر ایجاد الگو های مثبت و اثر بخش برای زندگی سالم تر است. کودک و نوجوان در گذار زمان الگو های متفاوتی را برای خود انتخاب می کنندو با آنها در رویا های خود زندگی می کنند. چه بهتر که الگوهایی را انتخاب کنند که آنها، بار ارزشی و مفهومی بهتری داشته باشند.

نکته بعدی را با نقل قولی از کانت خواهیم داشته که گفته است:

برای ذهن هایی که هنوز اصول منطقی را فرا نگرفته اند یا هنوز به سنی نرسیده اند که استدلال های منطقی داشته باشند، بهتر آن است که به کمک تصویر سازی ذهنی و تمثیل به آموزش پرداخته بشود. یکی از مهمترین کاربردهای داستان و قصه درمانی این است که مفاهیم مهم ای را که باید یاد داده شود را قابل لمس کنیم و فرد این یادگیری را به صورت عینی ببیند.

دانشمندان، داستان گوی یا قصه گویی را یک درمان مهم برای مشکلات رفتاری مثل: اضطراب، مشکلات عاطفی و ترس های بی مورد بیان می کنند. این درمان برای کودکان بسیار آرام بخش تر خواهد بود در کنار یادگیری های بهتر.

قصه گویی 7

برای آشنای بیشتر با قصه درمانی پیشنهاد می کنم که به کتاب قصه درمانی اثر دکتر علی صاحبی رجوع کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ویستا لایف، سایت همیشه همراه با شما در میان بگذارید.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

یک نظر

  1. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *