دوشنبه , ژانویه 30 2023
خانه / پاسخ سوال شما / عادت چیست؟

عادت چیست؟

عادت یعنی قوانین اجتماعی که با تکرار های زیاد و مکرر، البته با ثبات تبدیل به شیوه همیشگی عمل ما می شود. برای مثال ما عادت کرده ایم که اول بند کفش راست را ببندیم و بعد چپ را یا قبل از بیرون رفتن از خانه جیب خود را چک کنیم که پول باشد. عادت ها ما را یاری می کنند که به همه چیز فکر نکنیم و آنها را به شکل خلاصه دریافت کنیم و دیگر ذهن خود را درگیر مسائل متفاوت و تمام نشدنی نکنیم. فکر کنید که هر بار که بخواهیم بند کفش خود را ببندیم به این فکر کنیم، بستن بند کفش چگونه است و اول بند کفش راست را باید بست یا چپ را، این خیلی سخت خواهد بود زمانی که عادت کردن نباشد و ما برای هر کاری تصمیم بگیریم و فکر کنیم، پس عادت ها برای ما بسیار ضروری هستند.

همیشه عادت ها خوب نیستند مثل عادت به خوردن زیاد یا کم خوردن، مصرف مواد مخدر و ……

عادت بد

برای تغییر یک عادت زمان و انرژی زیادی باید صرف بشود پس پیشنهاد می کنم که قبل از عادت کردن به موردی دقت بفرمایید تا درگیر یک چرخه از عادت بد نشوید.

زمان زیاد

حال چرا تغییر یک عادت بسیار سخت است؟

تغییر همیشه سخت است و راحت طلبی ما این را در گوش ما می گوید که بی خیال یعنی قراره که این همه به خودت سختی بدی؟ همین طور داری زندگی می کنی که، بله درست می گوید سختی کمی خواهید داشت برای تغییر، اما سخت بودن واقعی آنجاست که بعد از چندین سال بعد به گذشته بنگری و ببینی که یک عادت بد به چه میزان زندگی شما را از بین برده و فرصت های موفقیت شما را نابود کرده است.

برای ترک کردن یک عادت بد یا ایجاد کردن یک عادت خوب باید آن را به درستی شناخت

یعنی آن چگونه شکل می گیرد؟ و خوبی و بدی آن در چیست؟ آنها را بنویسد و کمی درباره نوشته های خود فکر کنید. در این زمان می توانید نظرات مختلف را نیز جویا بشنوید و یا از متخصصین کمک بگیرید. بعد از شناخت کامل باید به طور مداوم و ثابت قدم اقدام به عمل نمایید، که این ثبات داشتن باید بین 21 روز تا 66 روز ادامه داشته باشد تا عادت صورت بگیرد یا از بین برود.

بعضی از زمان ها خود عادت چندان جذاب نیست و شاید کمی هم سخت به نظر برسد مثل این که هر روز صبح زود بروید و بدوید، در این زمان باید برای خود مشوق هایی را ایجاد کنید و در تصمیم خود جدی باشید.

افرادی را احتمال دیده باشید که در کاری بیمار گونه از خود علاقه نشان می دهند و روز و شب آنها تبدیل به علاقه شان شده و جدی به آن می پردازند. برای مثال خوره های کامپیوتر را دیده اید؟ یا خوره های پول را ؟ این افراد به شدت احساس نیاز به این موارد دارند و بعد از مدتی به این نیاز ها و رفع کردن آن عادت می کنند.

پیروزی

تیم های موفق فوتبال را در نظر بگیرید آنها تقریبا در بازی های خود برنده هستند و دیگر تیم ها وقتی با آنها بازی دارند، فقط به فکر بد نباختن هستند، این یعنی دیگران نیز به برتر بودن آنها عادت کرده اند.

نکته آخر به عادت های خوب عادت کنید و هدف های خوب و سازنده ای برای خود انتخاب کنید و باور داشته باشید که موفقیت همین نزدیکی هاست.

هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

راه های پیشگیری از کرونا

این را بدانید که در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از بیماری کرونا نیست. بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *