سه‌شنبه , نوامبر 29 2022
خانه / فرزند پروری / چرا مردم احساسات شان را ابراز نمی کنند؟

چرا مردم احساسات شان را ابراز نمی کنند؟

وقتی که پسر و دختر ازدواج می کنند، معمولا سالهایی را گذرانده اند که طی آن مدت احساسات خود را انکار و یا مخفی نموده اند. اکنون این طرز فکر باید کنار گذاشته شود. مثلا پسر بچه یاد می گیرد که برای یک مرد خوب نیست که وقتی جسما آسیب می بیند گریه کند و گرنه او را بچه ننه صدا خواهند زد. اگر در مقابل، انتقاد نشان دهد که احساساتش جریحه دار شده است به او لقب نازک نارنجی خواهند داد، و اگر بخواهد بزرگ شود باید خود را چنان مرتبه ای احساس نماید که به این توهین ها بخندد.

احساسات دیده نشده

نکته

اگر به والدینش اجازه دهد که بفهمند سبب ناراحتی او شده اند شاید او را تنبیه کنند، و بدین ترتیب پی می برد که صلاح در این است شخص احساساتش را نهفته نگاه دارد. وقتی بزرگ شد یاد می گیرد که ابراز عشق به یک دختر، و یا وفاداری نسبت به چیز بخصوص نشانه ساده لوحی است. و اگر اضطراب درونی خویش را افشا نماید، مثلا اگر تردید نسبت به قدرت مردانگی خویش را، ابراز کند رفقایش شاید این را نشانه ضعف او بدانند و به خاطر ابراز چنین احساساتی او را دست بیندازند.

احساسات دیده نشده1
احساسات دیده نشده1

به این ترتیب از کودکی چنین یاد گرفته که ابراز احساساتش ممکن است خود را دجار دردسر نماید

دختران نیز در کوران این مسائل قرار دارند و نمی توانند احساسات خود را ابراز بدارند. از همان ابتدا می آموزند که باید ساکت باشند چون این به نفع خودشان است، مخصوصا در مقابل بزرگتر ها یا افراد پرقدرت تر بهترین روش همین است.

وقتی که به سن بلوغ می رسد عملا به این نتیجه می رسد که ابراز احساسات واقعی به یک دوست پسر حماقت است، زیرا اگر به پسر بفهماند که تا چه حد وجود او برایش ارزنده است پسر فورا از این موفقیت سوء استفاده می کند.

اکثرا

برای جلوگیری از چنین ضرباتی به ارزش های اجتماعی خود، سرانجام مصمم شده ایم که بهترین راه، عدم ابراز احساسات درونی ماست. این یک اشتباه است که اکثر ما درحال انجام دادن آن هستیم. وقتی احساسی بروز نموده باید فکری به حالش کرد، اگر این احساس بیرون کشیده نشود و مورد مطالعه قرار نگیرد به قسمت ناخوآگاه مغز رسوخ می کنند، ظاهرا انکار یا کتمان می شوند، اما از بین نمی روند و همانجا می مانند، درنهایت با تبدیل شدن به خشم و اضطراب ها فرد و دیگران را مورد آسیب قرار می دهند.

bad feeling

حال باید چه کار کرد؟

بهترین کار این است که در مرحله اول: احساسات خود را بشناسیم و به آنها توجه کنیم، برای مثال با فردی بر سر موضوعی بحث داشته اید، در این زمان باید به خود فکر کنید و احساس خود را به این اتفاق شناسایی کنید. این کار را باید همیشه انجام دهید تا شناخت خوبی از خود و احساسات خو داشته باشید.

در مرحله بعد: به هیچ عنوان احساسات خود را پنهان نکنید و هر احساسی را که دارید با کمال احترام و ادب برای فرد مقابل بیان کنید. درست است که این کار سخت است اما اگر با کلمات درست و به جا گفته شود بهترین اثر را می گذارد. نکته مهم این است که گفتن و بیان احساس به معنای جنگ و جدال نیست و این کار تنها در صورتی اثر بخش است که در آرامش و صلح بیان شود تا درنهایت دو طرف از گفتگو یادگیری لازم را داشته باشند.

نویسنده: هادی زند کارشناس ارشد روانشناسی

 

 

 

 

درباره‌ی Hadi Zand

همچنین ببینید

عوامل موثر در رشد شخصیت کودک

در رشد و تکامل شخصیت کودک عوامل چندی دست اندر کارند. میزان تاثیر این عوامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *